Umělé maso: První hamburger ze zkumavky by mohl být už v říjnu
Mark Post svůj odhad představil ve Vancouveru na každoročním setkání organizace The American Association for the Advancement of Science (jde o společnost, která například vydává časopis Science). Podle vědců by umělé maso z továren mělo mít menší dopady na životní prostředí než maso z farem. Živý skot a vepři totiž dokáží na maso proměnit jen přibližně 15 % proteinů z rostlinné stravy, kterou spořádají. “Pokud se nám u masa pěstovaného v laboratoři podaří zvýšit účinnost z 15 na 50 %, bude to pořádný krok kupředu,” uvedl profesor Post.
Holandští vědci maso vyvíjejí z hovězí tkáně. V současnosti má prý maso vybledlou žluto-růžovou barvu, protože neobsahuje krev. Vědci prý ale ještě chtějí na vzhledu umělého masa zapracovat. Aby hamburgerům nechyběl tuk, vyvíjí se v laboratoři i hovězí tuk, který se do mletého masa hamburgerů bude přidávat.
The Financial Times citují rovněž Patricka Browna, profesora biochemie z kalifornské Stanford University, podle něhož se očekává zdvojnásobení konzumace masa do roku 2050. To už by ale mohla naplno běžet masová výroba umělého masa. "S projektem jsme začali před šesti lety a očekávám, že to bude trvat ještě tak 10 až 20 let, než bychom ho mohli produkovat ve velkém množství,” citují The Financial Times profesora Marka Posta.
reklama