Levandule na Břeclavsku letos kvetou později, lidé je však už nosí domů
"Loňská sezona začala po zmírnění koronavirových opatření a zájem lidí byl velký. Letos je trochu vlažnější, což jsme nečekali. Zřejmě se to ale zlepší se začátkem prázdnin, samosběr potrvá minimálně do poloviny července. Levandule začaly vyrážet kvůli studenému jaru o něco později, ale zase dostaly hodně vláhy a daří se jim. Lékařská, která bývá nízká, je nyní zhruba metr vysoká," řekl Bíza.
Malý kousek francouzské Provence roste za Starovičkami na třech hektarech už osmým rokem. Letošní novinkou mezi výrobky farmy jsou tvrdé levandulové bonbony nebo látky na polštáře z recyklované bavlny. Farma by se v budoucnu mohla ještě rozrůst, a tak majitelé jednají o koupi dalších ploch, kde by mohly růst jiné bylinky. Momentálně je však nejvíce zaměstnává plánovaný přesun prodejny a výroby z centra obce blíž k farmě. To požaduje také vedení Staroviček.
"Příští zastupitelstvo snad projedná pořízení změny územního plánu, abychom se mohli přestěhovat. Jeden projekt jsme již měli připravený, ale před třemi lety jej zastupitelé neschválili. Našli jsme proto jinou lokalitu, blíž k poli, kam chceme naše zázemí přestěhovat, aby v obci nevznikaly žádné třecí plochy. Místní si stěžují, že je moc rušno, navíc naši návštěvníci musí parkovat za obcí, pak jít kilometr na pole a ještě další kilometr k prodejně," dodal Bíza.
Podle starosty Staroviček Vladimíra Drboly je přesun zázemí firmy dál za obec k oboustranné spokojenosti. "Žije tady 850 lidí a denně přijede 1500 turistů, kteří chodí po místní komunikaci a zůstává po nich nepořádek. Někdy parkují místním před vjezdem, a oni nemohou vyjet. Všechny výhody z farmy jdou za firmou, ale nevýhody za námi. Osvědčilo se nám docela placené parkoviště pro návštěvníky, kteří už tolik nezajíždí do obce," poznamenal Drbola.
reklama