https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/liberec-chce-zvysit-po-meste-pocet-nadob-na-plechovky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec chce zvýšit po městě počet nádob na plechovky

24.1.2020 00:08 | LIBEREC (ČTK)
Liberec chce do budoucna ztrojnásobit počet nádob, do nichž je možné vhazovat upotřebené plechovky. / Ilustrační foto
Liberec chce do budoucna ztrojnásobit počet nádob, do nichž je možné vhazovat upotřebené plechovky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberec chce do budoucna ztrojnásobit počet nádob, do nichž je možné vhazovat upotřebené plechovky. Po městě je nyní rozmístěno 29 speciálních šedých kontejnerů, cílem je dostat se ke stovce. Řekla to vedoucí libereckého odboru ekologie a veřejného prostoru Lucie Sládková.
 

"Zájem mezi občany o třídění této komodity je, takže bychom chtěli do budoucna samozřejmě ke stávajícím nádobám přidat i další, aby se docházková vzdálenost obyvatelům města ještě více zkrátila," uvedla Sládková. Šedé kontejnery o objemu 1100 litrů jsou ve stotisícovém Liberci od roku 2018, loni do nich lidé naházeli 4,5 tuny kovů. Dalších 3818 tun kovů lidé odevzdali ve sběrném dvoře Kovošrotu v ulici Dr. M. Horákové.

Všechny nádoby na kov má město podle Sládkové vypůjčené od obalové společnosti EKO-KOM. "I pro tento rok máme u této společnosti opět zažádáno o další zvony. Je to pro město výhodné, protože společnost EKO-KOM je městu poskytuje zdarma," dodala. Podle ní by chtěli letos dalších 20 šedých kontejnerů, záležet ale bude na zájmu dalších obcí. Jistých je zatím deset kontejnerů.

Zájem o třídění plechovek a ostatních drobných kovů z domácností roste i v pětačtyřicetitisícovém Jablonci nad Nisou. "V roce 2019 odevzdali občané do šedých kontejnerů 8,93 tuny kovového odpadu," uvedla mluvčí radnice Jana Fričové. V Jablonci jsou nádoby na plechovky od roku 2018, aktuálně jich je 18. "V letošním roce plánujeme sběrnou síť opět o několik kusů rozšířit," dodala Fričová.

Šedé kontejnery na plechové obaly začala loni využívat i sedmatřicetitisícová Česká Lípa. Po městě jich je zatím pět. Jsou v místech, kde by se tento typ obalu měl vyskytovat nejčastěji. "Kontejnery jsou tak umístěny mezi obchodními domy Banco a Andy, před KD Crystal, u ZŠ Špičák a ZŠ Pátova a vedle skateparku za českolipským Sportareálem," uvedla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Obyvatelé podle ní tyto kontejnery využívají hojně. "Vyvážejí se nyní jednou za měsíc, případně operativně, když je kontejner zcela plný," dodala.

V nedalekém Novém Boru s 12.000 obyvateli mají dokonce 12 speciálních kontejnerů. "Ty město umístilo s přihlédnutím k zástavbě tak, aby byly pro obyvatele strategicky dostupné," uvedla mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná. Zájem o tuto službu mezi lidmi podle ní je. "Obyvatelé tuhle možnost využívají, kontejnery se plní, systém funguje," dodala.

Ne všechna města v kraji ale speciální kontejnery mají, nejsou například v příhraničním sedmiapůltisícovém Frýdlantu na Liberecku. "Plechovky mohou občané odkládat ve sběrném dvoře v ulici Raisova. Žádnou změnu v této oblasti Frýdlant nechystá," uvedla mluvčí radnice Martina Petrášková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist