Liberecká spalovna odmítá námitky aktivistů
Společnost Termizo, která spalovnu postavila a provozuje, investovala loni 17 milionů korun do protidioxinového zařízení. To je založeno na vstřikování aktivního uhlí do proudu spalin a podle Průchy dostatečně snižuje množství dioxinů unikajících do vzduchu. Obsah látek typu PCDD/F je 0,369 nanogramu na metr krychlový. Platná norma pro libereckou spalovnu je dva nanogramy.
Ekologičtí aktivisté ale upozorňují také na to, že spalovna míchá toxický popílek se škvárou a vyváží ho potom na skládku v Košťálově na Semilsku. Podle Jindřicha Peterlíka z hnutí Arnika by ho měla vyvážet čistý bez škváry na jednodruhovou skládku odpadů. "Popílek ze spalovny obsahuje velké množství nebezpečných dioxinů," tvrdí Petrlík. Podle Průchy je ale míchání popílku se škvárou v souladu se všemi právními předpisy a Termizo má na tuto činnost patřičná povolení. "Směs popílku a škváry je dokonce pro své výborné vlastnosti používána na skládce v Košťálově jako výrazný komponent při rekultivaci a v žádném případě se z této směsi neuvolňují škodliviny," tvrdí mediální zástupce spalovny Jan Široký.
Liberecká spalovna byla postavena za 1,675 miliardy korun a zahájila provoz v říjnu 2000. Denně zlikviduje asi 400 tun komunálního odpadu z Liberecka i okolních regionů. Od začátku provázejí spalovnu protesty ekologických aktivistů. Hnutí Arnika zahájilo koncem července další kampaň za uzavření spalovny.
reklama