Liberecký kraj žádá dalších 14 milionů korun na kotlíkové dotace
Liberecký kraj zatím vyplatil 17 milionů korun 150 žadatelům. Peníze na výměnu kotlů rozděluje poprvé. Určeny jsou na výměnu kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Ti, na které se v prvním kole nedostalo, budou mít ale ještě v příštích letech šanci. Ve fondu životního prostředí je na kotlíkové dotace devět miliard korun, které chce fond rozdělit prostřednictvím krajů ve třech kolech vždy po třech miliardách korun. Další výzvy by měly být vyhlášeny v příštích letech. Liberecký kraj už podle hejtmana zahájil jednání s ministerstvem o dalších 135 milionech na období 2017 a 2018.
Žádosti o dotace začal Liberecký kraj přijímat 25. ledna. "Největší zájem jsme zaznamenali o výměnu starých kotlů za automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, asi 41 procent všech žádostí o dotaci, dále na tepelná čerpadla, to bylo 20 procent žadatelů," řekl radní pro rozvoj Vít Příkaský (ČSSD). Nejvíc zájemců bylo z Liberce a okolí a z Jilemnicka. Pokud kraj získá dalších 14 milionů korun, bude je podle Příkaského možné použít jen na obnovitelné zdroje. "To jsou kotle na biomasu a tepelná čerpadla," dodal.
Dotace jsou určené jen na výměnu kotlů. Zájemci mohou získat až osmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150.000 korun, tedy až 120.000 korun. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je podpora dokonce 85 procent. Platí to pro domácnosti v České Lípě, Doksech, Mimoni, Liberci, Stráži nad Nisou, Cvikově, Kamenickém Šenově, Novém Boru, Skalici u České Lípy, Chotovicích, Okrouhlé, Ohrazenicích a Turnově. Zájemci buď celou investici zaplatí a pak jim část úřad vrátí, možností je také zaplatit jen vlastní podíl a požádat o zálohu na dotaci.
reklama