Lidé v Moravskoslezském kraji mohou od března žádat o dotaci na výměnu starého kotle
"Částku 46,9 milionu korun, kterou alokovalo do Moravskoslezského kraje ministerstvo životního prostředí, spolu s úsporou z loňského velkého dotačního programu ve výši zhruba osm milionů korun rozdělí kraj mezi zájemce a uzavře tak první kotlíkovou výzvu. Novinkou pro nové žadatele je možnost elektronického podání žádosti," vysvětlila Špornová.
Nově vyhlášený doplňkový program zahrnuje pouze výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nové zdroje vytápění, které zpracovávají takzvané obnovitelné zdroje energie. Dotaci je proto možné čerpat právě jen na pořízení tepelného čerpadla nebo kotle výhradně na biomasu.
"Omezení na tyto dva typy zdrojů vytápění vyplývá z podmínek rozhodnutí ministerstva životního prostředí," vysvětlila náměstkyně pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO).
Kraj počítá s tím, že z připraveného obnosu peněz pomůže především lidem, kteří si podali žádost o příspěvek na tepelné čerpadlo či kotel na biomasu už loni a kvůli velkému zájmu a vyčerpání peněz se na ně nedostalo. "Těch je zhruba 190. Pokud podají řádně a ve stanoveném termínu zjednodušenou žádost do nyní vyhlašovaného dotačního programu, získají dotaci. Zbývající prostředky jsou určeny pro žadatele nové, kterých budeme moci uspokojit zhruba 200," podotkla Uvírová.
Žadatelem o dotaci může být pouze fyzická osoba vlastnící rodinný dům s maximálně třemi bytovými jednotkami. Výše dotace činí 80 procent nákladů z maximální částky 150.000 korun. Pokud se ale dům nachází v oblasti, která má dlouhodobý problém se znečištěným ovzduším, získá žadatel dalších pět procent navíc. Všichni žadatelé bez rozdílu pak obdrží další pětiprocentní navýšení dotace z rozpočtu kraje. Žadatelé z obcí a měst, které se zapojily do spolupráce s krajem při spolufinancování kotlíkových dotací, pak mohou získat i další příspěvek od těchto obcí. V regionu jich je celkem 74. Žádosti mohou zájemci podávat až do konce března.
"Nyní vyhlašovaný dotační program je skutečně pouze doplňkový. Lidé budou moci získat další finance na výměnu kotlů v rámci druhé velké výzvy, jejíž vyhlášení plánuje ministerstvo životního prostředí na březen letošního roku a také z navazujícího krajského dotačního programu," vysvětlila Uvírová. Kraj by ho chtěl vyhlásit ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Pro celou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů za nové, šetrnější k životnímu prostředí, k dispozici devět miliard korun z evropských peněz. Peníze se uvolňují postupně. Pro Moravskoslezský kraj, který se dlouhodobě potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, je z této částky vyčleněno zhruba 1,5 miliardy korun.
reklama