https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lide-v-c-krumlove-se-prisli-podivat-na-tradicni-krmeni-medvedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Český Krumlově se přišli podívat na tradiční krmení medvědů

24.12.2016 16:11 | Č. KRUMLOV (ČTK)
Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím
Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím
Foto | Ben Skála / Wikimedia Commons
Stovky lidí se přišly o Štědrém dni podívat na tradiční krmení medvědů v zámeckém příkopu v Českém Krumlově. Pamlsky kromě medvědů dostali i návštěvníci. Mohli ochutnat medvědí punč, čaj s medem a cukroví. V zámeckém příkopu letos na rozdíl od minulých let byly jen medvědice Káťa a Marie Terezie, protože Vok v létě odešel ve věku 31 let do medvědího nebe. ČTK to řekl ošetřovatel medvědů Jan Černý.
 

"Do budoucna bych chtěl sehnat dvě medvíďata, protože i Kátě už je 31 let a je nemocná. Každodenní dávka léků ji udržuje v relativně dobrém stavu, ale průměrný věk, kterého se medvědi dožívají, je 24 až 26 let," řekl Černý. Vysoký věk podle něj dokazuje, že je o medvědy v Krumlově díky všem sponzorům dobře postaráno.

Medvědi dnes měli jako každý rok v zámeckém příkopu přichystány čtyřmetrové jehličnaté stromy ozdobené cukrovím a dalšími medvědími pamlsky. Pod nimi medvědi našli také jablka, pomeranče, ořechy a vánočky pokapané rybím tukem a medem. "Letos si medvědi obzvláště pochutnali, protože jsme sehnali rybí tuk z lososů, to je pro ně největší odměna," řekl Černý.

Letošní novinkou je přítomnost pětičlenné zámecké gardy v historických uniformách, která stráží vchod a dohlíží na pořádek. Pro návštěvníky bylo přichystáno 300 litrů medvědího mlsu, připraveného z vína a rumu, děti dostaly čaj s medem a navíc sladkosti a plyšové hračky.

Českokrumlovská radnice podle Černého na medvědí Vánoce pravidelně v posledních letech přispívá 10.000 korunami. "Pro město jsou medvědi velkou atrakcí, jejich vánoční krmení se pořádá už od roku 1988," řekl Černý. Podívat se přijíždějí lidé z celého Česka, atrakci si nenechají ujít ani japonští turisté. Celkové náklady podle Černého dosahují přibližně 30.000 korun, přispívají i sponzoři a menší dárci.

Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.

Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s italským rodem. Údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku pocházejí z druhé poloviny 16. století.

bjr hj


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist