https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lide-ve-zlinskem-kraji-mohou-zadat-o-kotlikove-dotace-od-25-ledna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé ve Zlínském kraji mohou žádat o kotlíkové dotace od 25.ledna

27.12.2015 15:11 | ZLÍN (ČTK)
Lidé ve Zlínském kraji budou moci od 25. ledna žádat na krajském úřadu o dotace na výměnu starých kotlů. Krajští radní již schválili program výměny zdrojů tepla v domácnostech, už nyní je včetně formulářů žádostí a příloh zveřejněn na webových stránkách kraje v sekci Kotlíkové dotace, řekl hejtmanův náměstek Ivan Mařák (KSČM).
 

Kraj bude žádosti přijímat do 10. března příštího roku. Na výměnu starých kotlů rozdělí asi 160 milionů korun, podle odhadů by mělo být vyměněno asi 1080 kotlů. Pokud bude program úspěšný, budou podle Mařáka následovat další dvě kola, celkem by se mohlo v kraji rozdělit až 480 milionů korun a vyměnit až 3000 kotlů.

Úřad je na příjem žádostí podle Mařáka připraven. "Na odboru řízení dotačních programů, který bude administrovat celý program kotlíkových dotací, je vyčleněno podle potřeby šest až devět pracovníků, kteří se budou věnovat občanům, i třeba při přípravě jejich žádostí," řekl Mařák.

Lidé se podle něj o možnosti získat dotaci zajímají. "Od té doby, co ministerstvo životního prostředí zveřejnilo výzvu pro kraje a kdy se dostalo do povědomí lidí, že kotlíkové dotace budou, tak už nás atakovali svými dotazy. V poslední době je dotazů samozřejmě víc," uvedl náměstek. Kraj uspořádal také takzvanou kotlíkovou road tour, na které v obcích a městech informoval konkrétní žadatele i zástupce úřadů.

Dotace budou moci podle Mařáka využít majitelé rodinných domů, kteří využívají jako hlavní zdroj tepla kotel na pevná paliva s ručním přikládáním. Ten bude možné vyměnit za kotel na pevná paliva, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Nový zdroj tepla může být doplněn instalací solárně-termického systému pro přitápění nebo přípravu teplé vody. Lidé budou moci dostat dotace ve výši 70 až 85 procent výdajů vynaložených na výměnu kotle a na doplňkové práce, podle Mařáka maximálně 127.000 korun, na doplňkové práce připadá nejvýše 20.000 korun. Konkrétní dotace bude záležet na typu nově instalovaného zdroje tepla a na obci.

V první vlně výzvy budou v celé zemi na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroj rozděleny tři miliardy korun, vyměněno má být 20.000 kotlů. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist