https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/litomysl-pripravuje-novy-park-o-rozloze-nekolika-hektaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Litomyšl připravuje nový park o rozloze několika hektarů

6.8.2020 01:35 | LITOMYŠL (ČTK)
Na okrajích parku budou vysazeny stromy s velkými korunami, jako jsou javory babyky, kleny a habry. Budou tvořit dlouhověkou lemující stěnu a zároveň poskytovat stín. Uvnitř je nahradí jednodruhové řady ovocných stromů.
Na okrajích parku budou vysazeny stromy s velkými korunami, jako jsou javory babyky, kleny a habry. Budou tvořit dlouhověkou lemující stěnu a zároveň poskytovat stín. Uvnitř je nahradí jednodruhové řady ovocných stromů.
Podél ulice Zdeňka Kopala v Litomyšli by měl v letech 2021 až 2022 vzniknout park o rozloze několika hektarů. Lidé v něm budou moci trávit volný čas a relaxovat ve stínu více než 300 stromů a další zeleně. V místě bude i drobný mobiliář a plochy pro setkávání, uvedl mluvčí radnice Michele Vojáček.
 

Na okrajích parku budou vysazeny stromy s velkými korunami, jako jsou javory babyky, kleny a habry. Budou tvořit dlouhověkou lemující stěnu a zároveň poskytovat stín. Uvnitř je nahradí jednodruhové řady ovocných stromů, které dříve na území rostly mezi políčky. Půjde o klasické české odrůdy jabloní, švestek a třešní. Kromě plodů budou poskytovat stín a na jaře a na podzim budou jejich květy a listy park zbarvovat. V projektu se počítá i s vysazením téměř dvousetmetrové linie keřů. Zeleň doplní byliny, luční květiny a různé druhy trav, po kterých se bude moci chodit.

Pro rodiny vznikne loučka s hracími prvky pro malé děti, o kus dále je v plánu vytvoření prostoru, kde si budou moci hrát starší děti. Nejvýše v parku bude společenská loučka, v budoucnu s vyhlídkovým altánem. Přístupovou cestu k ní budou lemovat výtvarná díla a místo bude sloužit pro pořádání drobných společenských akcí, jako jsou komorní koncerty, přednášky i tematická setkání.

Mezi jednotlivými terénními vlnami a v místech, kde nebude mobiliář, se počítá s vybudováním několika na sebe navazujících poldrů, které budou schopny pojmout srážkovou vodu. Část parku tak bude v případě extrémních srážek fungovat i jako protipovodňová ochrana. Cesty budou zpevněné štěrkem a dalšími přírodními materiály, aby co největší plocha mohla vsakovat a udržovat vodu.

V současnosti se vyřizuje stavební povolení a město připravuje projektovou žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která by mohla pokrýt až 85 procent z celkových nákladů. Ty se odhadují na deset milionů korun. Radnice zvažuje také případnou další etapu rozvoje území a možné rozšíření parku na pozemcích, které v tuto chvíli městu nepatří.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist