Martin Bursík: Deset omylů prezidenta Klause
Martin Bursík připravoval jako externí poradce ministerstva životního prostředí návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v posledních dvou letech a jeho přijetí chápe jako jeden z nejdůležitějších legislativních kroků za posledních deset let. „Na jedné straně je tento zákon hodnocen kladně, na druhé straně hovoří hlava státu o tragickém omylu,“ řekl dnes Martin Bursík. Podle něj je důležité reagovat na prohlášení zveřejněné na oficiální internetové adrese prezidenta republiky. „Vypadá to, jako bychom tu měli zcela dvojí politiku, jednu státu a jednu jeho prezidenta,“ řekl Martin Bursík. Podle něj není možné se neozvat proti prohlášení, které je neprofesionální, nevědecké a vychází z nesprávné interpretace zákona.
Podle Bursíka jde o útok na směrnice Evropské unie, jejichž přijetí sám prezident svým podpisem v přístupové smlouvě České republiky přislíbil. „Pan prezident považuje například výčet obnovitelných zdrojů energie za militantní ekologickou propagandu. Přitom tento výčet v zákoně je kopií definice evropské směrnice,“ řekl Bursík.
I když prezident republiky zákon nepodepsal, bude podle organizačního výboru poslanecké sněmovny zákon i bez podpisu zařazen do Sbírky zákonů a začne platit, podobně jako se to již jednou stalo se zákonem o zásluhách Edvarda Beneše.
10 omylů prezidenta Klause podle Martina Bursíka
Omyl č. 1 Bursík: Účelem zákona je splnit 8 % podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. K tomu jsme se zavázali v přístupové smlouvě k EU. Navíc směrnice nepředepisuje žádné omezení, státy mohou využít velmi širokou možnost podpory obnovitelných zdrojů.
Omyl č. 2 Bursík: Cena je skutečně nejlepším nástrojem k hospodárnému využití zdrojů. Musí však jít o cenu, která zahrnuje i negativní vlivy výroby elektřiny na životní prostředí a zdraví. Právě „internalizace externalit“ je podle evropské směrnice důvodem veřejné podpory obnovitelných zdrojů.
Omyl č. 3 Bursík: Množství oxidu uhličitého uvolněného při spalování je stejné, jako množství, které spalované rostliny odebraly z atmosféry při fotosyntéze. Bioenergie tak nepřispívá k zesilování klimatických změn.
Omyl č. 4 Bursík: Obnovitelná energie je energie ze zdrojů, které mohou být využívány tak, že se nestanou předmětem vyčerpání v měřítku lidstva (sluneční záření, voda, příboj, biomasa a geotermální energie). Nezahrnují energetické zdroje, které jsou závislé na omezených zdrojích, jako jsou fosilní paliva a energie jaderné fúze.
Omyl č. 5
Omyl č. 6 Bursík: Jaderná energie není obnovitelnou energií, energie jaderná fúze je závislá na omezených zdrojích.
Omyl č. 7 Bursík: Povinnost výrobce a obchodníka označovat původ každého zdroje elektřiny (fosilní paliva, jádro, obnovitelné zdroje) je zaveden v novém Energetickém zákoně, který prezident podepsal v prosinci loňského roku.
Omyl č. 8 Bursík: jedná se o nepochopení elementárního principu všech evropských schémat podpor obnovitelných zdrojů energie. Zákon nemá žádné požadavky na státní rozpočet, konečnou cenu energie zaplatí spotřebitel. Dokonce kvůli vyšší ceně elektřiny z obnovitelných zdrojů přinese tato zákonná úprava do státní pokladny více peněz z DPH.
Omyl č. 9 Bursík: Ochrana území i obyvatel je řešena hygienickými normami, zákonem na ochranu přírody a systémem Natura 2000. Podle expertního odhadu z důvodové zprávy zákony naroste výroba elektřiny z větru 46,5 krát.
Omyl č. 10 Bursík: To je samozřejmě otázkou pohledu, ale přesto je zákon zlomovým momentem na cestě ČR k udržitelné energetice. Navíc obnovitelné zdroje jsou dlouhodobě jediným perspektivním zdrojem energie. |
reklama