https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mesta-v-olomouckem-kraji-plosne-kontroly-kotlu-nechystaji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Města v Olomouckém kraji plošné kontroly kotlů nechystají

29.12.2016 10:04 | OLOMOUC (ČTK)
Města v Olomouckém kraji zatím plošné kontroly kotlů v souvislosti s novelou zákona o ochraně ovzduší nechystají. Od ledna budou mít sice pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích, podle zástupců radnic však budou spíše vyčkávat na podněty obyvatel. Uvádějí, že nepůjde o žádnou šikanu občanů a k podnětům se budou stavět rozumně. Případní znečišťovatelé ovzduší budou navíc na porušení svých povinností před vstupem do obydlí několikrát upozorněni, zjistila ČTK.
 

"Nebudeme šikanovat lidi a účelově dům od domu kontrolovat všechny provozovatele kotlů na tuhá paliva od 10 do 300 kW pro ústřední vytápění, na které se vztahují zákonné povinnosti, protože mnoho slušných a rozumných lidí si jen nestihne vše zařídit a zákonné povinnosti splnit," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí olomoucké radnice Petr Loyka.

V konkrétních případech bude podle něj první stížnost pro město podkladem, aby vyzvalo provozovatele kotle ke zjednání nápravy. "Cílem je, aby se stav co nejrychleji zlepšil. Nejsme zvědaví na udávání a vyřizování dlouholetých sousedských sporů tentokrát na téma ovzduší," doplnil Loyka. Dodal, že pro úředníky bude až druhá stížnost podkladem pro kontrolu, která bude zjišťovat, jak někdo kotel provozuje a čím topí. "Budeme vycházet i z technických dat, aby bylo známo, čím v zařízení topit lze. Úředník se bude vždy prokazovat služebním průkazem," dodal Loyka.

Novelou zákona, která vyvolala emoce a časté diskuse, se zabývá na svých stránkách i radnice v Lipníku nad Bečvou. Také ona uvádí, že případným kontrolám v domech bude předcházet písemné upozornění, ve kterém úřad provozovatele poučí o jeho povinnostech a o následcích opakovaného porušování zákona. Teprve poté, když se budou důvodná podezření na znečišťování ovzduší opakovat, bude dotyčný informován o chystané kontrole. "I když tato část novely vždy bude vzbuzovat emoce, není zaměřena na ty, kteří plní své povinnosti a dodržují zákony, ale na ty, kteří zákon opakovaně porušují. A svým jednání neničí jen životní prostředí, ale i zdraví ostatních lidí," uvedla na webu radnice.

Plošné kontroly zatím nechystá ani přerovská radnice. "Přerovští úředníci nebudou chodit na kontroly plošně, ale budou reagovat na podněty, které se k nim dostanou," řekla ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Radnice přitom v souvislosti s novelou upozorňují na to, že rozbory popela, které by měly prokázat, že viník topí tím, čím topit nemá, musejí města zaplatit ze svého rozpočtu. Například pro olomouckou radnici to znamená uhradit z rozpočtu rozbory v celém správním území, což se zdejším úředníkům nelíbí. Náklady na rozbor tak mohou být poté zohledněny při stanovení výše pokuty.

Podle novely zákona o ochraně ovzduší, která začne platit od 1. ledna 2017, budou moci úředníci kontrolovat, čím lidé topí ve svých kotlech. Fyzická kontrola by ale podle úředníků měla být až krajním řešením a jen v odůvodněných případech. "Odůvodněným případem budou opakované stížnosti na kouř z komína, které budou doloženy fotografiemi, nebo videem. Po vyčerpání všech ostatních možností," řekla vedoucí odboru stavebního a životního prostředí magistrátu v Jablonci nad Nisou Ivana Řimnáčová. Lidem, kteří pracovníky kontroly domů nepustí, pak hrozí postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist