https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ministerstvo-zemedelstvi-penize-na-vyrobu-bionafty-jeste-jsou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství: Peníze na výrobu bionafty ještě jsou

14.6.2001 18:15 | PRAHA (ČIA)
Přestože se výrobci metylesteru řepkového oleje (MEŘO) - suroviny pro výrobu bionafty - obávají nedostatku peněz, kterými stát tuto výrobu podporuje, finanční prostředky na dotace výroby MEŘO údajně ještě jsou. Jak totiž dnes uvedl v rozhovoru pro ČIA Oldřich Jeníček z ministerstva zemědělství, stát letos stanovil z důvodu snížené dotační podpory výrobcům MEŘO limity na množství státem podporované výroby. "V současné době jsou tyto limity rozepsané pro červenec, a z prostředků, které jsme zatím letos ušetřili, rozepíšeme limity i na srpen. V září už ale mnoho peněz nebude," konstatoval Jeníček.
 

Ministerstvo zemědělství vyčlenilo na dotace pro výrobu bionafty pro letošní rok 460 milionů korun, v loňském roce to ale bylo zhruba 1,2 miliardy korun. Podle dominantního výrobce MEŘO v ČR, akciové společnosti Setuza, však letošní podpora vystačí pouze do poloviny roku. Od října by měla dotace výrobcům MEŘO a výrobcům finálního produktu - bionafty, směřovat ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). "Třetí čtvrtletí ale není finančně pokryté," domnívá se tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová.

O nedotované MEŘO přitom není podle jejích slov na domácím trhu zájem. Setuza se proto pokusila najít nové trhy, což se podařilo v Německu, kam vyvezla od počátku roku do května zhruba pět tisíc tun. To ale považuje ministr zemědělství Jan Fencl za důkaz, že výrobu MEŘO není nutné dotovat, a další prostředky na jeho podporu nehodlá uvolnit, jak potvrdil na otázku ČIA.

V loňském roce se v ČR vyrobilo zhruba 70 tisíc tun MEŘO, z toho 48 tisíc tun v provozech Setuzy. V letošním roce vzrostly zpracovatelské kapacity přibližně na 100 tisíc tun, výrobci MEŘO ale tyto kapacity vytěžují z necelých 50 procent, protože na víc podpora státu nestačí. Dotace na výrobu bionafty mají zajistit její cenovou konkurenceschopnost vůči klasické motorové naftě, která je levnější. Bionafta je ale palivo šetrnější k životnímu prostředí, a její výroba může zajistit v ČR odbyt zhruba pro 300 tisíc tun řepky. MEŘO se na složení bionafty podílí 31 procenty, zbytek paliva tvoří motorová nafta.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist