Ministři ČSSD hlasovali v rozporu s koaliční smlouvou a omezili občanská práva
Proti právu občanů hlasovala již tradičně celá ODS a přidala se k ní KSČM. Z vládních stran se přidali Jan Grůza a Jiří Hanuš z KDU-ČSL a také mnoho poslanců ČSSD. Mezi těmi nechyběl premiér Vladimír Špidla a ministři Zdeněk Škromach, Milan Urban, Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Pro omezení účasti veřejnosti ve správních řízeních hlasoval i předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který přitom na konci října zástupce občanských sdružení tváří v tvář ubezpečoval, že bude hlasovat proti omezování práv veřejnosti. "Doufám, že návrhy (na vyloučení veřejnosti) budou zamítnuty," prohlásil 29. října.
Občané například ztratí vliv na rozhodování o tom, zda povolit třeba zavedení nějaké nové geneticky modifikované potraviny na trh. Poslanci tím znevýhodnili občany proti biotechnologickým firmám. Zákonodárci také omezili informování veřejnosti. Zatímco dosud ministerstvo životního prostředí (MŽP) mělo inforomovat veřejnost na vývěsních deskách a na internetu, nyní může MŽP veřejnost informovat pouze "na základě prokázání zdůvodněného zájmu."
Pěstuje-li někdo na území ČR GM plodiny, pak má podle nové úpravy o jejich pěstování informovat do 15. února následujícího roku. Tím zákonodárci znepříjemnili život především ekologickým zemědělcům. Budou-li jejich výpěstky obsahovat nadlimitní procento GM plodin, mohou přijít o licenci. GM "kontaminace" se na pole ekozemědělce může dostat velice jednoduše ze sousedního pole, kde bude nějaká GM plodina pěstována. Kvůli omezení informování a povinnosti hlásit GM plodiny až za rok se ale o tom ekozemědělec vůbec nemusí dozvědět a nemůže se proti tomu bránit.
Práci zákonodárců včera kritizoval Greenpeace. "Nový zákon o GMO jen potvrdil podezření, že pěstování GMO je něco, co je třeba před veřejností pro jistotu tajit," uvedla Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR.
Podle Romana Rozsypala, poradce Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio a člena poradní komise MŽP pro GMO, ale pravděpodobně zákon nebude mít výrazný praktický dopad. Nějaká GM odrůda by k pěstování v ČR mohla být totiž registrována nejdřív v roce 2007. "Tou dobou už ale bude nejspíš existovat závazný předpis Evropské unie, v němž tyto paskvily nebudou," řekl EkoListu.
Hlasování poslanců ČSSD zkritizoval poslanec US-DEU a místopředseda výboru pro životní prostředí František Pelc. Skutečnost, že pro omezení práv veřejnosti hlasovali i někteří koaliční poslanci a dokonce ministři, považuje za "skoro skandální". US-DEU se obává, zda nechce nejsilnější vládní strana práva veřejnosti omezovat i v dalších oblastech. Pod návrhy zemědělského výboru sněmovny, kvůli kterým k omezení účasti veřejnosti došlo, je přitom podepsán i člen US-DEU Marian Bielesz. On sám se ale hlasování nezúčastnil.
Navzdory svému jednání ve sněmovně Špidla po hlasování novinářům řekl, že účast veřejnosti podle něj nemá být omezována. "To neměníme a měnit nebudeme," uvedl.
reklama