Moravskoslezská města budou přispívat lidem na výměnu kotlů
Z evropských peněz, které bude rozdělovat kraj, mohou lidé získat i víc než tři čtvrtiny výdajů potřebných na výměnu kotle. Kromě toho jim ještě přispějí i města a samotný Moravskoslezský kraj, který už dříve avizoval, že jeho příspěvek žadatelům bude pět procent nákladů.
Také města chtějí dalšími dotacemi motivovat obyvatele k obměně kotlů, a přispět tak ke zkvalitnění ovzduší, které je v regionu nejhorší v zemi. Ostrava umožní svým obyvatelům získat z rozpočtu města dalších deset procent z ceny kotle. "Ročně budeme mít v rozpočtu připravených deset milionů korun, abychom v průběhu tří let postupně přispěli obyvatelům města na výměnu starého kotle za nový. Dohromady se tak může jednat až o 30 milionů, které přispějí ke zlepšení ovzduší v Ostravě," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
Desetiprocentní podporu plánuje i Karviná, zastupitelstvo o ní bude rozhodovat v prosinci. "Město Karviná chce podpořit žadatele nejen dotací, ale i větší osvětou v našich a místních periodikách, jsme si vědomi toho, že karvinských žadatelů ani v předchozích kolech nebylo mnoho a že zájem je tu docela malý," uvedla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.
Opava uvažuje o pětiprocentní podpoře, jejíž maximální výše by ale byla 10 000 korun, městská rada se problematikou bude zabývat ve středu. Podobně se rozhodl i Havířov na Karvinsku. "Výměnu neekologických kotlů vlastníkům rodinných domů na území Havířova město podpoří navýšením dotace o pět procent způsobilých výdajů," uvedla mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. Příspěvek už zastupitelstvo schválilo na začátku listopadu.
Také Třinec na Frýdecko-Místecku předpokládá, že ke každé dotaci přispěje dalšími pěti procenty, ovšem v úhrnné výši maximálně 500 000 korun, zastupitelstvo se příspěvky bude zabývat v prosinci. Pětiprocentní příspěvek chystá i Nový Jičín, zastupitelé o podpoře rozhodnou v listopadu.
Frýdek-Místek kvalitnější topení v domácnostech podporuje již několik let. "Výše dotace je poskytována až do výše sta procent pořizovacích nákladů, nejvýše však činí 20 000 korun. V případě, že občan zakoupí kotel za 20 000 korun, bude mu uhrazena celá částka. Pokud si pořídí kotel dražší, získá od města 20 000 a o uhrazení zbylé částky může zažádat kraj v rámci kotlíkových dotací," vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Matějíková.
Podporu se chystají poskytnout i Klimkovice na Ostravsku. Zatím čekají, jak celý systém bude nastaven. "Konečný návrh chceme předložit až ve chvíli, kdy bude mít Moravskoslezský kraj jasno, zda bude poskytovat předfinancování. Mnoho lidí totiž nemá naspořeno 100 až 150 000 korun, aby si výměnu nejprve zaplatili, a pak čekali na vyúčtování dotací," míní místostarosta Jakub Unucka. Klimkovice proto zvažují, že lidem na celou částku nabídnou bezúročnou půjčku, kterou by vrátili až ze získané dotace. Nevratná podpora města by mohla být 15 procent. Stejnou měrou by chtěl přispívat i Hlučín na Opavsku, který bude rovněž financovat až 15 procent uznatelných nákladů. Zastupitelé o tom budou rozhodovat v listopadu.
reklama