https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/moravskoslezsky-kraj-bude-prijimat-zadosti-o-dotaci-na-ekologicke-kotle-od-unora
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezský kraj bude přijímat žádosti o dotaci na ekologické kotle od února

12.11.2015 11:46 | OSTRAVA (ČTK)
Oheň v kotli
Oheň v kotli
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravskoslezský kraj začne v únoru přijímat žádosti občanů o dotaci na ekologický kotel. Pro zájemce bude v této výzvě připraveno zhruba 450 milionů korun. Kraj plánuje zřízení speciální linky, na níž úředníci lidem poradí s nejasnostmi. Zároveň pro žadatele chystá i možnost konzultací na úřadech obcí s rozšířenou působností, řekl ČTK náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD). O dotaci bude možné žádat do konce dubna.
 

Žádosti mohou lidé přinést osobně nebo zaslat poštou na krajský úřad. Formuláře budou k dispozici i na webových stránkách kraje. O dotaci mohou požádat zájemci i zpětně. "Když si někdo už teď vyměnil kotel a splňuje veškeré podmínky, takže může zpětně od 15. července 2015, pokud si dobře schovává účty, o dotaci požádat," uvedl Havlík.

Kraj plánuje zavedení informační linky pro žadatele o dotaci. Na čísle 595 622 355 by měla být funkční od 18. prosince. Zároveň mohou lidé se svými dotazy kontaktovat úředníky na emailu kotliky@msk.cz, který by kraj chtěl zprovoznit ještě v tomto měsíci.

Do krajů by z unijních dotací na výměnu neekologických kotlů mělo do roku 2020 plynout zhruba devět miliard korun. Cílem ministerstva životního prostředí je do té doby vyměnit 80 000 až 100 000 kotlů. Moravskoslezský kraj počítá s tím, že by pro obyvatele v regionu mohla být z celkové částky připravena více než miliarda korun. Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ochraně ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Domácnost může na výměnu kotle získat dotaci až 127 500 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti, které budou mít pětiprocentní výhodu.

Právě v Moravskoslezském kraji se v minulosti s projektem obměny neekologických kotlů začalo. Do společného programu Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí bylo investováno 280 milionů korun. Podle Havlíka zatím bylo v regionu z těchto peněz obměněno více než 3000 kotlů. Kraj stejně jako v minulosti i při chystaném rozdělování dotací počítá s kontrolami v domácnostech. "Určitě jsou kontroly v plánu, dokonce je to jedna z podmínek, kde počítáme s tím, že právě takto se můžeme dostat ke kontrole toho domácího topeniště," uvedl Havlík. Podle něj ale kraj při dosavadních kontrolách nezaznamenal závažné nedostatky.



reklama

 
Martina Helánová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist