https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mpo-chysta-aktualizaci-politiky-druhotnych-surovin-muze-se-zapojit-verejnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá aktualizaci politiky druhotných surovin, může se zapojit veřejnost

12.3.2024 14:55 (ČTK)
Šrot
Šrot
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá aktualizaci politiky druhotných surovin, tedy recyklovaných materiálů, které lze použít ve výrobních postupech jako náhradu původních surovin nebo společně s nimi. Za účelem aktualizace úřad spustil on-line dotazník, jehož prostřednictvím může s návrhy do 28. března přispět také veřejnost.
 

Poslední aktualizaci politiky druhotných surovin, která se vztahovala na roky 2019 až 2022, schválila minulá vláda v červenci roku 2019. Jejím cílem bylo mimo jiné zvýšit podíl zpětně navrácených surovin do českého hospodářství na celkové spotřebě surovin v ČR.

"Efektivní využívání druhotných surovin je základem oběhového hospodářství. Díky přeměně odpadů na zdroje budeme moci zajistit dostatek surovin pro český průmysl, aniž bychom příliš zatěžovali životní prostředí," uvedl vrchní ředitel sekce hospodářství na MPO Eduard Muřický. "Díky veřejné konzultaci získáme doporučení od odborné i široké veřejnosti, které nám mohou pomoci k nastavení plánu využití druhotných surovin tak, aby neopomíjel potřeby a inovativní nápady," doplnil.

V roce 2014 tehdejší vláda schválila dokument s názvem Politika druhotných surovin ČR, který má vytvářet strategický rámec pro efektivní využívání těchto surovin. Vybráno bylo deset komodit a zdrojů druhotných surovin, na které se materiál zaměřuje. Jde o kovy, papír, plasty, sklo, stavební a demoliční hmoty, vedlejší energetické produkty, vyřazená elektrická a elektronická zařízení, použité pneumatiky a odpadní pryž, vyřazené baterie a akumulátory a vraky aut. Aktualizace z roku 2019 tuto desítku surovin zachovala. MPO už dříve uvedlo, že do politiky druhotných surovin chce v budoucnosti zařadit mimo jiné textil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist