https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mpo-vypsalo-prvni-dotacni-vyzvy-z-programu-uspor-energii-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MPO vypsalo první dotační výzvy z programu úspor energií 2021

10.8.2020 14:00 | PRAHA (ČTK)
Peníze lze použít například na rekonstrukce veřejného osvětlení nebo poradenské akce v oblasti energetiky.
Peníze lze použít například na rekonstrukce veřejného osvětlení nebo poradenské akce v oblasti energetiky.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo první dotační výzvy z programu na podporu úspor energií Efekt pro rok 2021, žádosti budou moci zájemci podat od začátku září. Pro program je ze státního rozpočtu každoročně uvolňováno 150 milionů korun. Peníze lze použít například na rekonstrukce veřejného osvětlení nebo poradenské akce v oblasti energetiky.
 

"Program Efekt se zaměřuje prioritně na neinvestiční dotace, které motivují k přípravě kvalitního energeticky úsporného projektu. Samospráva a podnikatelé, ale i vlastníci rodinných a bytových domů mohou využít hned několik forem podpory," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na rekonstrukce veřejného osvětlení má příští rok jít z programu minimálně 90 milionů korun. Tyto peníze mohou využít města a obce, které neleží na území chráněných krajinných oblastí (CHKO). Města a obce ležící v CHKO mohou získat dotační prostředky na rekonstrukci veřejného osvětlení z ministerstva životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, ze kterého plyne do této oblasti dalších 30 milionů korun, uvedlo MPO.

"Program Efekt je sice ve srovnání s prostředky z jiných dotačních programů malý, ale svým významem stále nabývá na důležitosti," řekl náměstek MPO pro oblast energetiky René Neděla. "Těší nás zájem, který o program, i když již mnoho let máme převis poptávky před finančními možnostmi programu. Budeme se snažit o jeho posílení," dodal.

Ministerstvo uvedlo, že program mimo jiné umožňuje získat dotaci až 200 000 Kč na ověření, zda jsou objekty ve veřejném sektoru vhodné pro projekt řešený metodou EPC, tedy specifickou formou realizace energeticky úsporných projektů. "Dotaci lze získat na zpracování energetického posouzení objektu nebo areálu. Taková studie proveditelnosti by měla vlastníka objektu informovat o všech možných energeticky úsporných opatřeních, která by vedla ke snížení provozních nákladů souvisejících se spotřebou energie, a zjistit jejich optimální kombinaci, která je pro spotřebitele výhodná," dodal resort.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist