MSNBC: Hnůj je stavebním materiálem budoucnosti
Za nakládání s hnojem utratí farmáři obvykle 200 dolarů na jednu krávu ročně, a to zejména za odvoz na úložiště mimo samotnou farmu. | |
Foto: Otto Normalverbraucher/wikipedia.org |
Vlákna pocházející z usušeného a sterilizovaného hnoje mohou podle nich nahradit slisované piliny a další dřevěný odpad v dřevovláknitých deskách, které se dají využít jako materiál na nábytek i podlahu. Výsledný výrobek nevydává žádný zápach. Vědci doufají, že by tak mohli vyřešit, co s milióny tun chlévské mrvy, které každoročně vyprodukují zemědělské usedlosti v USA. Nicméně projekt má i své odpůrce. „Vy byste si něco takového dali do svého domu?“ ptá se za všechny Steve Fowler, ekonom jedné z firem zabývající se výrobou dřevotřísky.
Zemědělci tradičně využívají mrvu jako hnojivo na vlastních polích. Jenže počet farem neustále narůstá a s ním i množství zvířat ustájených v jedné oblasti. Proto se paradoxně nedostává zemědělské půdy, kterou by bylo možné hnojit. „Zemědělci musí investovat čím dál více peněz na odstranění hnoje,“ říká Tim Zauche, chemik z Wisconsinské univerzity v Platteville , který na projektu využití mrvy spolupracuje. Za nakládání s hnojem utratí farmáři obvykle 200 dolarů na jednu krávu ročně, a to zejména za odvoz na úložiště mimo samotnou farmu, píše zpravodajství MSNBC.
Jenže ochránci životního prostředí spolu s místními úřady a veřejností upozorňují na to, že na velkých skládkách hnoje může docházet k únikům, které mohou znehodnotit podzemní prameny a zdroje pitné vody. A lidé si samozřejmě stěžují i na obtěžující zápach. Kvůli tlaku veřejnosti i úřadů tak začaly velkostatky používat zařízení na zpracování mrvy. Ve velkých nádržích se za pomoci tepla a bez přístupu vzduchu zbaví hnůj typického pachu a sterilizuje se, zatímco metan, který se z něj uvolňuje, se využívá na výrobu elektřiny. Když se odstraní tekutá složka bohatá na fosfor a využitelná jako hnojivo, zůstane pevný odpad, který má řadu různých využití.
Vědci na Michiganské státní univerzitě se snaží najít i nová využití a jedním z nich je právě výroba desek. Ty se stejně jako desky ze dřeva vyrábějí pomocí stlačení za tepla a dohromady drží také díky použitým chemickým pryskyřicím. „Pevný odpad z hnoje drží pohromadě lépe než klasické slisované piliny nebo hobliny,“ říká Charles Gould z Michiganské univerzity. Když se navíc podaří vyrábět z tohoto materiálu vedle malých desek na výrobu nábytku i velké desky vhodné jako stavební materiál na domy, budou mít farmáři vyhráno. Místo aby platili za to, že se hnoje zbaví, budou ho moci prodávat jako stavební materiál, píše MSNBC.
Podle článku Associated Press na serveru MSNBC 15. 03. 2007.
reklama