MSNBC: Pittsburgh pokutuje obyvatele, kteří netřídí odpad
"Pokud vám pošleme dopis, a přesto i nadále nebudete odpad třídit, pošleme vám předvolání," říká Costa. K uvalení pokuty podle něj dojde až v nejkrajnějším případě.
Od jara, kdy bylo nařízení prosazeno, město obeslalo již 100 občanů s předvoláním. Pokuty spojené se soudním řízením stojí 62,50 dolarů. Druhé soudní řízení pak už stojí více než 500 dolarů, to se však zatím podle Costy nikoho netýkalo.
Nedostatečné třídění odpadu stojí město peníze, říká Costa. Platí se 11 dolarů za tunu skla, plechovek a plastů a 30 dolarů za tunu novinového papíru. Celostátně se za uložení tuny komunálního odpadu na skládku platí 57 dolarů.
Pravidlený svoz domovního odapdu ve Philadlelphii ve státě Pensylvánia. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
"Pittsburgh své obyvatele motivuje, aby třídili co nejvíc," říká Costa. Podle něj ve městě třídí okolo 40 procent domácností.
Přestože si někteří lidé na pokuty stěžují, Costa říká, že on naopak dostal mnoho kladných ohlasů. "Jeden z ohlasů, který jsem obdržel zněl: 'Už bylo na čase, protože já jsem třídil, zatímco můj soused nikoliv,'" řekl Costa.
Třídění se stalo povinným v roce 1988 ve větších obcích v Pennsylvanii a začalo se také rozšiřovat do menších obcí. V roce 2002 tříděný odpad činil okolo 38 procent, říká mluvčí Oddělení pro ochranu životního prostředí (DEP) Tom Rathbun. Ani DEP ani federální Agentura pro ochranu životního prostředí nesledují obce, které občany pokutují za netřídění odpadu. "Jediné, co požadujeme, je, aby obce měly na třídění úspěšný program," uvádí Rathbun. Užívání systému pokut není ve vzorku obcí časté. Úředníci říkají, že pokuty spíše lidi stresují než vychovávají.
Podle Ann Saurmanové, koordinátorky vzdělávání z městského odboru pro recyklaci a komunální odpad, uložilo město Reading velmi málo pokut. Pracovníci informují netřídící obyvatele úředním dopisem. Pokud to bude potřeba, město dodá nádoby na odpad, a pak se přesvědčíme, že se opatření neminulo účinkem. "Ve většině případů jsou tato opatření efektivní," říká Saurmanová.
V Erie, kde třídí okolo 55 procent domácností, se na podporu třídění používá mrkev, říká Sarah Gallowayová, koordinátorka městského programu pro recyklaci odpadu a přírodní zdroje. Minulý měsíc začalo její oddělení sledovat domácnosti, zda třídí plechovky, láhve a noviny. Domácnosti, které tak činí, mohou vyhrát poukázku na nákup potravin v hodnotě 50 dolarů. "Odměňujeme lidi, místo toho, abychom je trestali," říká Gallowayová.
Avšak Gene Hejmanowski, vedoucí odboru životního prostředí okrsku Penn v okrese York, není proti užití přísnějších metod. V jeho okrsku obyvatelé platí podle množství vyhozeného netříděného odpadu, na který si dle potřeby nakupují pytle. Podle Hejmanowského je to spravedlivější než plošná daň. Hejmanowski a jeho četa kontrolují pytle s odpadem, které obyvatelé připravili k odvezení. "Pokud najdu ve vašem pytli něco recyklovatelného, můžete dostat pokutu až 600 dolarů," říká. To samozřejmě platí i pro případ, kdyby se v tříděném odpadu objevil netříděný. "Zavedl jsem velmi přísný program," říká Hejmanowski. "Býval jsem u námořnictva a tady jsem to zavedl málem jako kdyby to byl tábor pro mladé delikventy."
Podle textu MSNBC 09. 08. 2004.
reklama