https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mykologove-v-cesku-zacina-houbarska-sezona-lze-najit-i-houby-ze-stredomori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mykologové: V Česku začíná houbařská sezona. Lze tu najít i houby ze Středomoří

1.6.2024 20:20 (ČTK)
Muchomůrka císařská.
Muchomůrka císařská.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Počasí posledních deseti dnů bylo příznivé pro růst hub, řekla ČTK mykoložka Markéta Vlčková. Houby podle České mykologické společnosti rostou aktuálně například na Dobříšsku, Karlovarsku nebo Rokycansku, i když jen v určitých lokalitách. Poměrně optimistický je podle Vlčkové i výhled na další týden až dva. Pravděpodobnost růstu hub si mohou lidé nově ověřit na mapě zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Vlčková dodala, že mykologové pozorují v souvislosti s klimatickou změnou častější výskyt některých druhů hub ze Středomoří, které v ČR dříve nerostly.
 
"Květen nebývá na houby moc bohatý, začínají jarní houby, smrže nebo kačenky, pak v dubnu roste čirůvka májovka a červen nebývá nic moc," uvedl Aleš Vít z mykologické společnosti. Aktuálně podle něj ale rostou na některých místech lišky nebo hřiby dubové, lidé mohou najít i křemenáče březové a ve smrkových porostech může růst hřib kovář. Výskyt některých druhů na konci května způsobil letošní posun vegetačního období zhruba o tři týdny, tvrdí.

Projevy jara letos v Česku výrazně uspíšil extrémně teplý únor, pak ale nastala vlna dubnových mrazů. Na houby jarní mrazy významný vliv nemají, pokud trvají krátce, uvedl Vít. "Děje se to každoročně, maximálně to pozastaví růst na den nebo dva," řekl Vít.

Vliv na růst hub v Česku ale má podle mykologů klimatická změna. "Nacházíme o něco častěji druhy teplomilné, původem třeba ze Středomoří, které na území ČR dříve nerostly a nyní se sem díky změně podmínek dostávají," uvedla Vlčková. Vít doplnil, že se jedná například o hřib královský, dupainův nebo muchomůrku císařskou.

ČHMÚ se zahájením houbařské sezony začal tento týden na svém webu znovu zveřejňovat průběžně aktualizovanou mapu republiky, na níž s ohledem na srážky, půdní vlhkost či teploty posledních dnů odhaduje pravděpodobnost růstu nejčastěji sbíraných hub v zemi. Meteorologové nicméně upozornili na to, že faktický výskyt hub závisí na konkrétní lokalitě a tamních podmínkách, a proto je třeba brát mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou.

Jednoznačně nejlepší rok z pohledu růstu hub byl podle Vlčkové rok 2014. "Následoval extrémně suchý rok 2015 a od té doby je to spíš horší. To sucho řada stromů, lokalit a hub nepřežila, nebo přežila ve špatné kondici," uvedla mykoložka. Vyhlídky na celou letošní sezonu podle ní nelze předpovědět, následující týden až dva ale označila za optimistické.

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst zhruba deset dní po vydatných deštích a následném teplém počasí. Nesmí být ale moc horko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist