https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mzp-da-ctvrt-miliardy-na-pripravu-projektu-proti-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo dá čtvrt miliardy na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody

10.8.2020 14:03 | PRAHA (ČTK)
Podle MŽP mohou obce s pomocí dotace nachystat své projektové a zadávací dokumentace na výstavbu vodovodů, úpraven vody a přivaděčů, včetně související výstavby kanalizací.
Podle MŽP mohou obce s pomocí dotace nachystat své projektové a zadávací dokumentace na výstavbu vodovodů, úpraven vody a přivaděčů, včetně související výstavby kanalizací.
Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
 

Podle MŽP mohou obce s pomocí dotace nachystat své projektové a zadávací dokumentace na výstavbu vodovodů, úpraven vody a přivaděčů, včetně související výstavby kanalizací. "O prostředky na jejich vlastní realizaci si pak obce požádají v novém Operačním programu Životní prostředí," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten se "rozběhne" v příštím roce. Plánovaná dotace podle MŽP pokryje až 90 procent výdajů na pořízení projektové přípravy, maximální příspěvek bude pět milionů korun.

"Obcím zafinancujeme kompletní dokumentaci, tzn. počáteční podkladové studie jako je například geologický či hydrogeologický průzkum, odborný posudek, dále projektovou i zadávací dokumentaci. Peníze obcím navíc poskytneme zálohově a teprve po doložení skutečných výdajů bude provedeno vyúčtování dotace," popsal ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Podle MŽP si o peníze mohou požádat obce, dobrovolné svazky obcí, obchodní společnosti a zájmová sdružení právnických osob ovládané z více než poloviny veřejnoprávními subjekty. Příjemce musí být také hlavní vlastník vodohospodářské infrastruktury.

"Očekáváme, že o dotace bude veliký zájem, proto by obce neměly s podáním žádosti příliš dlouho váhat," upozornil Valdman. "Průměrné náklady na projektovou přípravu se pohybují např. u 20 milionového projektu kolem 800.000 korun. Předpokládáme tedy, že podpoříme něco kolem tří stovek projektů a připravíme tak investice v hodnotě kolem šesti miliard korun pro rychlé a efektivní čerpání z nového Operačního programu Životního prostředí," uzavřel Valdman.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist