MŽP: Podmínky kotlíkových dotací nesníží zájem o ně
Společnost, která od roku 2010 prosazuje právo obyvatel Ostravska na čistý vzduch, považuje takzvané kotlíkové dotace za krok správným směrem, jejich vyčerpání podle ní ale nemusí být jednoduché. V případě, že nebude větší podpora regionů a měst, tak to nemusí být ani atraktivní, uvedla ve středu ředitelka Čistého nebe Markéta Ubíková.
Podle Roubíčkové ale kraje dostaly od ministerstva možnost provádět platby přímo dodavatelům, dávat občanům zálohy nebo využít prodloužené splatnosti faktury u dodavatelů. "To znamená, že systém na 'předplacení' kotlů ze stran krajů i dodavatelů kotlů nastavený je, a pokud by snad o kotlíkové dotace byl menší zájem například u nízkopříjmových skupin obyvatel, lze ho pro poskytování dotace využít v dalších výzvách," uvedla mluvčí ministerstva.
Od státu mohou lidé ze znečištěných regionů dostat podle typu kotle dotaci až 85 procent z maximální částky 150 000 korun, tedy 127 500 korun. V programu ministerstva životního prostředí by mělo být na výměny kotlů rozděleno do roku 2020 devět miliard korun z unijních dotací.
Ministerstvo nesouhlasí ani s tvrzením Ubíkové, že z jeho strany chybí větší propagace. "Je to obrovské množství peněz, ale není žádná masivní motivační kampaň. Ti, co chtěli, už kotle vyměnili," řekla Ubíková. Roubíčková jí ale oponuje, že z monitoringu médií je patrné, že každý týden vychází na téma kotlíkových dotací v různých krajích několik článků. Ministerstvo současně připravuje na prosinec celorepublikovou kampaň, na kterou navážou krajské kampaně spojené už se spuštěním kotlíkových dotací.
Podle červencového vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je v Česku stále 360 000 až 420 000 nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Jejich výměna za modernější zařízení by měla přispět ke zlepšení kvality ovzduší.
reklama