https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mzp-posle-2-7-miliardy-na-renovaci-budov-i-vyuziti-destovky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP pošle 2,7 miliardy na renovaci budov i využití Dešťovky

5.8.2020 11:20 | PRAHA (ČTK)
Na projekty z tzv. velké Dešťovky, z nichž většina řeší lepší využívání dešťové vody, vyhradil resort 50 milionů korun.
Na projekty z tzv. velké Dešťovky, z nichž většina řeší lepší využívání dešťové vody, vyhradil resort 50 milionů korun.
Na renovaci veřejných budov, lepší využití srážkové vody i zpracování odpadu pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 2,7 miliardy korun. Peníze rozdělí mezi 600 žadatelů, většinou obcí. Velká část dotace, pocházející z Operačního programu Životní prostředí, půjde na energeticky úsporná opatření v budovách.
 

"Na energetická opatření ve veřejných budovách jdou téměř dvě miliardy korun. Peníze pošleme více než čtyřem stovkám obcí, které je nejčastěji využijí při modernizaci nejrůznějších školních budov. Mezi podpořenými projekty ale najdeme i památkově chráněné stavby, radnice, sportovní haly či nemocnice," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Například v Moravském Písku dotace přispěje na stavbu sokolovny, v Kladně na zateplení jedné ze základních škol.

Na projekty z tzv. velké Dešťovky, z nichž většina řeší lepší využívání dešťové vody, vyhradil resort 50 milionů korun. Mezi podpořené projekty podle MŽP patří například zelená střecha na mateřské škole v Říčanech či revitalizace sídlištního parku v Táboře, který bude lépe vsakovat a zadržovat dešťovou vodu. Na některých místech vzniknou také retenční či podzemní nádrže.

"Projektů, které řeší jak efektivně dešťovou vodu v obcích zadržet a následně ji zasáknout či jinak využít, neustále přibývá. Když jsme velkou Dešťovku spustili, hlásily se nám jednotky žadatelů. Nyní máme schváleno už přes stovku projektů za 750 milionů korun a další projekty obce připravují. Nové žádosti stále přijímáme, výzva je otevřena až do začátku ledna příštího roku a peněz je zatím dost," podotkl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Téměř půl miliardou také úřad podpořil lepší hospodaření s odpady. Peníze jsou určeny například na nové linky pro recyklaci plastového či textilního odpadu či vybudování sběrných dvorů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist