https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mzp-uvedlo-nepravdive-informace-o-pouzivani-ekologicky-setrnych-vyrobku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP uvedlo nepravdivé informace o používáni ekologicky šetrných výrobků

13.5.2005 18:44 | PRAHA (EkoList)
Letos v březnu dostali členové vlády na stůl zprávu o naplňování vládního usnesení č. 720/2000, které státní správě doporučuje podporovat ekologicky šetrné výrobky. Má se tak dít jak zohledněním ekologické šetrnosti výrobků při veřejných zakázkách, tak přímým nákupem těchto výrobků. Zprávu předkládá každoročně od roku 2001 ministerstvo životního prostředí (MŽP), které je také garantem české ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek (EŠV).
 

MŽP poslalo všem zainteresovaným institucím osnovu, podle které měly vypracovat jednotlivé dílčí zprávy. Skládaly se z písemného komentáře a z tabulek se statistikou, kolik ekologických výrobků daná instituce nakoupila za loňský rok. MŽP chtělo, aby ve statistice byly odlišeny výrobky, které mají českou ekoznačku EŠV, výrobky, které mají jinou ekoznačku a výrobky, u nichž ekologickou šetrnost zaručuje výrobce. Konečná, vládou schválená devadesátistránková verze zprávy obsahuje úvod a závěr od MŽP a dále jednotlivé zprávy tak, jak je státní instituce zaslaly. Zprvu se zpráva čte těžko, ale pozorný čtenář objeví zajímavosti, na které pak hledí s pozvednutým obočím.

Za ekologičnost ručí výrobce
První věc, která zarazí, je, že ministerstva mají zaznamenávat i výrobky, jejichž ekologičnost zaručí výrobce. Abychom byli přesní, v osnově doslova stojí, že mají evidovat: „ ... počty nakoupených výrobků, označených jinou, věrohodnou ekologickou značkou, nebo prohlášením výrobce, že se jedná o ekologický výrobek.“ Ekologické značení je ošetřeno zákonem a jeho kritéria stanovuje nějaká instituce. Výrobcem zaručená ekologická šetrnost však neznamená nic, nelze ji poměřovat s ostatními, protože nejsou známa kritéria, podle kterých výrobce hodnotí svůj výrobek.

Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP, vysvětluje, že hlavní důraz vládního usnesení je kladen na výrobky, které mají naši nebo zahraniční ekoznačku. „V minulých letech uváděly instituce samy od sebe i výrobky, které tyto ekoznačky neměly, ale svými vlastnostmi splňují ekologické požadavky – jako úsporné žárovky, bezfosfátové prací prášky nebo recyklovaný papír. Proto jsme zavedli v poslední zprávě i výrobky garantované jen výrobcem,“ říká Jakub Kašpar. Jednotlivé instituce navíc dostaly od ministerstva publikaci o tzv. zeleném úřadování, kterou vydala Evropská unie a která by úřadům měla pomoci zorientovat se v ekologickém spotřebitelsví. Otázka, nakolik je výrobcovo dobrozdání vhodné kritérium pro nákup ekologicky šetrných výrobků, však zůstává.

Snižte daně ekovýrobkům
V úvodu zprávy MŽP hodnotí to, jak je vládní usnesení realizováno: „Je možné konstatovat, že ministerstvy a jimi přímo řízenými organizacemi je v podstatě plněno. Přesto však forma i způsob zpracovaných a zasílaných zpráv stále není na patřičné úrovni. Výsledné zpracovávání a hodnocení je pak pro pracovníky MŽP a ČEÚ (pozn. red: nyní CENIA) obtížné. Je to i přesto, že ze strany MŽP jsou vždy předkládány předlohy na jednotný způsob hodnocení daného usnesení.“

Tyto věty se ke konci tohoto článku dočkají překvapivé pointy. Podívejme se zatím na to, co ze zprávy vyplývá. Státní správa poukazuje na to, že cena některých výrobků s EŠV je vyšší než u běžných výrobků a proto nemohou uspět ve výběrových řízeních. Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo průmyslu a obchodu zmiňuje také horší kvalitu některých výrobků. Některé instituce si stěžují na malý okruh druhů certifikovaných výrobků. Objevují se doporučení, aby ekologické výrobky byly daňově zvýhodněny, jak tomu bylo před vstupem do Evropské unie.

„Možností, jak opětovně tyto výrobky zvýhodnit, je připravovaná ekologická daňová reforma (EDR), která by měla komplexněji řešit problematiku dobrovolných aktivit výrobců jako jsou Ekologicky šetrné výrobky, EMS, apod. MŽP v rámci vyjednávání o podobě EDR jedná právě i o možném zvýhodnění EŠV,“ říká Pavel Růžička, vedoucí oddělení dobrovolných nástrojů MŽP.

Všechny dotčené instituce, vyjma ministerstva pro místní rozvoj, které zprávu neodevzdalo, loni ekologické výrobky nakupovaly a používaly. Nejvíce se využívalo papírenské zboží, čistící prostředky a nátěrové barvy. Nejvíce peněz, 80 % z celkové částky za ekologické výrobky, se utratilo za ekologicky šetrný nábytek.

Všechny instituce se podle zprávy vesměs snaží naplňovat usnesení vlády a shledávají je jako přínosné a užitečné. Ministerstvo dopravy mimo jiné zmiňuje, že veřejnost a zejména dodavatelé nevědí o smyslu usnesení, a že dochází k zaměňování výrobků s certifikátem EŠV s obecně nezávazným označením ekologický výrobek. Dlužno dodat, že tomu tak není jen u veřejnosti a dodavatelů. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo ve výkaze o nákupu výrobků s certifikátem EŠV výpočetní techniku. Směrnice pro výpočetní techniku se stala součástí programu až na konci roku 2004 a do dnešního dne o ekoznačku pro výpočetní techniku nikdo nepožádal.

Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže mezi výrobky s certifikátem EŠV chybně zařadilo čtyři čistíci prostředky a jednu nátěrovou barvu, podobně tak ministerstvo zdravotnictví, které neváhalo připsat mezi výrobky s certifikátem EŠV i Savo.

Kovářova kobyla chodí bosa
Korunu tomu všemu dalo samo ministerstvo životního prostředí. V textu pro jistotu hned dvakrát uvedlo prohlášení: „ … z uvedené tabulky je zřejmé, že procento využití EŠV je téměř 100% ...“. To je krásné, ale není to pravda. V kolonce tekuté mýdlo uvedlo MŽP značky Amadeus a Rubín. Jenže mýdlo Amadeus nemá EŠV. Podobně v kolonce kancelářský papír uvádí značky Xerox, Green Swan, Steinbeis, KRPA Hostinné, Evercopy, Krkonošské papírny, Ospap Emba, Phoenix ČR, Radiče Papír Slovinsko. Tyto firmy sice dodávají i recyklovaný papír a některé mají zahraniční ekoznačku, ale certifikát Ekologicky šetrný výrobek získaly jenom Krkonošské papírny (KRPA).

Mystifikace pokračuje i u čistících prostředků, kde MŽP uvádí Lenu Natur, Frosch, Calgonit, Orkán-Profi. Právo používat ekologicky šetrný výrobek má pouze Lena Natur. Dále u barev, kde uvádí MŽP výrobky dva, Fluo Marker a Bona Spectra, EŠV je jen ten druhý. Ministerstvo v tabulce uvádí toaletní papír a papírové ručníky a ubrousky značky Jumbo. Jsou sice z recyklovaného papíru, ale nemají certifikát EŠV. Ministerstvo také nakoupilo ekologicky šetrný nábytek za zhruba 2 400 000 Kč. Z celkových výdajů na nábytek to tvoří 80 % (mimochodem, ve zprávě pro vládu je v tomto údaji omylem uvedeno 8 %). Opět ale ne všechny firmy, které jsou v seznamu uvedeny, mají certifikát.

Ekologicky šetrná ostuda pro MŽP
MŽP přiznává, že při zpracování zprávy za ministerstvo došlo k pochybení. „Nezjišťujeme pouze používání ekologicky šetrných výrobků označených ekoznačkou, ale obecně výrobků, které tak či onak jsou environmentálně šetrnějšími alternativami konvenčním výrobkům. Proto jsme pro hlášení resortů za rok 2004 chtěli to rozdělení do tří tabulek - EŠV/ostatní ekoznačky/ostatní šetrnější a úspornější výrobky. Je velmi smutnou skutečností, že takhle přehledná není naše vlastní tabulka. Těžko to můžeme nějak hájit,“ říká Jakub Kašpar.

Ministerstvo přiznává, že ve zprávě nedostatečně rozpracovalo tabulku nakupovaných výrobků v resortu životního prostředí a že z tohoto důvodu je potom zavádějící tvrzení, že MŽP využívá v existujících výrobkových kategoriích téměř 100 % EŠV. Jedná se totiž o ekologicky šetrné výrobky obecně, nikoliv o výrobky oceněné značkou „EŠV“. Čest ministerstva se snaží uchránit Jakub Kašpar: „Procházeli jsme dnes nákupy přímo na MŽP - resortní organizace jsme za dnešek nestihli - a musím říct, že tam, kde je to možné, opravdu nakupujeme 100 % EŠV. Tam, kde není certifikovaná alternativa k dispozici, preferujeme ostatní šetrné výrobky.“

Podle jeho slov na opravě tabulky již ministerští úředníci pracují, měla by být během příštího týdne dokončena a zveřejněna na www.env.cz v rubrice Dobrovolné nástroje/EŠV.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist