https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-frydlantsku-pripravuji-stavbu-prvni-vetrne-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Frýdlantsku připravují stavbu první větrné elektrárny

29.9.2001 13:39 | JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (ČIA)
První ze čtyř plánovaných větrných elektráren za 25 milionů korun s výkonem jeden megawatt chce již příští rok na jaře postavit v mikroregionu SeCeSe ve Frýdlantském výběžku na Liberecku starosta obce Jindřichovice pod Smrkem Petr Pávek. "Na pomoc státu nespoléháme. Jednáme s německým investorem, který by prostřednictvím společného podniku stavbu financoval a provozoval," prozradil dnes Pávek.
 

Větrné elektrárny podle Pávka sníží nezaměstnanost a zajistí energetickou nezávislost mikroregionu na česko-německo-polské hranici. Mikroregion sdružuje čtyři obce - Jindřichovice pod Smrkem, Krásný Les a Horní a Dolní Řasnice. Žije v něm 1800 obyvatel a nezaměstnanost dosahuje místy více než 20 procent.

Navrhovaný agro-energetický projekt si vyžádá celkovou investici 240 milionů korun a vytvoří podle Pávka nejméně 40 nových pracovních míst. Kromě elektráren zde má být vybudován za 30 milionů korun komplex na využití biomasy. Ta bude podle Pávka hlavním zdrojem levného a ekologického tepla. "K pěstování plodin pro biomasu využijeme ladem ležící zemědělskou půdu a dřevní hmotu. Máme vytipovaných tisíc hektarů, které představují energetický potenciál 225 tisíc gigajoulů a přitom tvoří jen 38 procent neobdělávaného území," řekl Pávek.

Mikroregion SeCeSe letos získal více než čtvrtinu z 16,655 milionu korun dotací z Programu obnovy venkova přidělených pro Liberecký kraj. Na to, aby zaostalý kraj přiblížil k ostatním krajům České republiky, by ale podle Pávka bylo potřeba půl miliardy korun. Zároveň hledáme další finanční zdroje i mimo státní rozpočet," řekl Pávek.


reklama

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist