https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/najate-odborne-firmy-zacnou-likvidovat-vratimovske-kaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Najaté odborné firmy začnou likvidovat vratimovské kaly

1.8.2018 00:12 | OSTRAVA (ČTK)
Do areálu dnešních lagun Ostramo se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby.
Do areálu dnešních lagun Ostramo se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zhruba 7000 tun kalů z lagun po chemičce Ostramo, které jsou přes šest let uskladněny v areálu bývalých papíren ve Vratimově u Ostravy, začnou likvidovat najaté odborné firmy. Skládku včera Moravskoslezský kraj předal sdružení firem SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ odpadové hospodářství, které vyhrálo výběrové řízení na likvidaci. Ekologická zátěž by tak z města měla zmizet ještě letos, řekla včera Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.
 

"Nejpozději do konce října letošního roku by si mohli vratimovští občané oddechnout. Odtěžena a následně zlikvidována bude nejen samotná deponie materiálu, ale i přilehlý násep u železniční vlečky," uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO).

Veřejnou zakázku kraj vyhlásil loni v říjnu. Podle Chlebounové se chtěl na likvidaci dohodnout s městem, což se ale nepodařilo. "Kraj se proto rozhodl odstranit tuto ekologickou zátěž na vlastní náklady. Odtěžení, odvezení a odstranění materiálu si vyžádá téměř 40 milionů korun, z nichž větší část pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí České republiky, kterou se kraji podařilo získat," řekla Chlebounová.

Materiál navezly do Vratimova v letech 2010 a 2011 soukromé firmy. Upravoval se tam a odvážel ke koncovému využití. Uskladněn tam je zřejmě nelegálně. Po úpadku jedné ze společností, které se na této aktivitě podílely, se k deponii několik let nikdo nehlásil. Dosud se tak nepodařilo určit, komu vlastně patří. Kraj podal trestní oznámení na neznámého pachatele, policie však věc odložila.

Od předání lokality má zhotovitel maximálně tři měsíce na odtěžení a odvezení materiálu a deset měsíců na jeho likvidaci termickou cestou.

"V průběhu celé akce nesmí být vytvořena žádná účelová mezideponie. Naložený materiál tak bude odvážen rovnou do zařízení, kde dojde k jejich energetickému využití," doplnila Uvírová.

Odtěžený materiál, který se bude zpracovávat v tlakové plynárně ve Vřesové na Sokolovsku, se bude přepravovat po železnici. Materiál směřující do spalovny v Ostravě, se na místo likvidace bude vozit nákladními automobily.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist