https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/national-geographic-antikoncepcni-pilulky-mohou-podle-vedcu-vyhubit-rybi-populace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: Antikoncepční pilulky mohou podle vědců vyhubit rybí populace

29.5.2007 08:19 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
I malé množství estrogenu, které se dostává do odpadní vody z antikoncepčních pilulek, může podle nové studie způsobit rozvrat v populacích ryb, napsal National Geographic.
 

"Ženy vylučují estrogen přirozeně a ženy, které užívají antikoncepci, vylučují navíc i umělý estrogen obsažený v pilulkách," tvrdí Karen Kiddová, bioložka z univerzity v Novém Brunswicku. "Tyto estrogeny nemusí být během procesu čištění vody úplně rozloženy, a dostávají se tak do řek a potoků."

Rybí samci vystavení estrogenu se feminizují a začnou produkovat stejné bílkoviny jako samice při vývoji vajíček. Některým samcům se dokonce vytvářejí vajíčka ve varlatech. "Podle výsledků našeho výzkumu není potřeba mnoho estrogenu, aby se rybí samec feminizoval, ani aby došlo k ovlivnění rybí populace," řekla podle National Geographic Karen Kiddová. Již několik studií prokázalo, že estrogen a podobné sloučeniny feminizují rybí samce, avšak dopad na populace ve volné přírodě byl až dosud neznámý.

Karen Kiddová se svými kolegy z federálního úřadu pro rybářství zkusila přidat syntetický estrogen z antikoncepčních pilulek do izolovaného jezera, které leží na severozápadě kanadského státu Ontario a je určené k výzkumům. Po tři léta přidávali vědci do vody estrogen v dávkách odpovídajících nečištěné odpadní vodě, píše National Geographic. V jezeře žije několik rybích druhů, například Pimephales promelas z čeledi kaprovitých, který má krátký životní cyklus. Po prvním létě vyráběli samečkové vaječný protein. Druhý rok už jejich spermie nebyly vyvinuté. Brzy potom začali produkovat i vajíčka.

I samičky produkovaly víc vaječné bílkoviny než normálně a jejich pohlavní vývoj byl zpomalený, řekla Kiddová. Výsledkem byla narušená rozmnožovací schopnost ryb, což vedlo ke kolapsu populace v druhém roce studie. Populace se nedokázala obnovit ani ve dvou letech po ukončení přidávání estrogenu, což podle Kiddové dokazuje, že jeho účinky přetrvávají. "Nízké koncentrace estrogenu mohou mít velmi dramatické a velmi nepříznivé důsledky na reprodukci ryb a rybí populaci," dodala.

Biolog Douglas Chambers z U.S. Geological Survey, který studoval pravděpodobné příčiny feminizace ryb v povodí řeky Potomac, tvrdí, že zjištění připisující prudký pokles počtu ryb Pimephales promelas pouze syntetickému estrogenu je překvapivé. Usuzoval totiž, že ke kolapsu populace mohla vést feminizace společně s dalšími vlivy životního prostředí. Nová studie však za příčinu považuje pouze feminizaci. Karen Kiddová a její kolegové se podle National Geographic domnívají, že pokud by estrogen do pokusného jezera přidávali více než tři roky, měl by hormon vliv také na déle žijící ryby.

Podle článku Johna Roache v National Geographic ze dne 21. 5. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist