https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nedavne-srazky-pomohly-na-sumave-rustu-hub-rostou-desitky-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedávné srážky pomohly na Šumavě růstu hub, rostou desítky druhů

16.7.2016 17:07 | ANTÝGL (ČTK)
Nebývale bohaté úlovky si mohou v těchto dnech odnést v košících houbaři na Šumavě. Nedávné srážky a příznivé počasí nastartovaly růst hub. V lesích lze najít desítky druhů, řekl mykolog Jan Wipler, který plný koš nasbíral asi za hodinu.
 

"Záleží samozřejmě na objemu toho košíku, ale počasí je velmi příznivé, v lesích je mokro a plodnice vesele vyrůstají. Šumava je na tom překvapivě velmi dobře," řekl na sobotním Dni Národního parku Šumava v Rokytě u Antýglu, kde lidem ukazoval jedlé i jedovaté druhy hub. V pátek jich při procházce lesem našel více než 30 druhů. "A co se týče jedlých druhů, tak na konzumaci jsou jich obdivuhodná kvanta," poznamenal. Potvrdil to i ministr životního prostředí Richard Brabec, který v sobotu ráno u Horské Kvildy nasbíral hřiby a křemenáče. V triku s obrázky hub ČTK řekl, že houbaření je jeho největší vášeň už od dětství, byť houby nejí a i z tradiční české bramboračky kousky hub vybírá. "Kdyby to šlo, strávil bych dovolenou, 14 dní tři neděle, jen v lese, kdyby rostly," dodal.

Lidé nyní na Šumavě najdou z jedlých hub například hřiby smrkové, hřiby kováře, holubinky trávozelené, celokrajné a jahodové, ryzce smrkové či hlívy plicní, vyjmenoval Wipler. Rostou i jedované muchomůrky tygrované, slámožluté, červené nebo královské, které jsou charakteristické právě pro horské smrčiny Šumavy. Nalézt lze nejedlé holubinky smrduté, hřiby kříště, které jsou typické pro hory, nebo hřiby žlučníky. I když pro hledání některých druhů hub je třeba znát speciální místa, zejména hřiby smrkové a kováře rostou podle Wiplera po lesích hojně rozprostřeny.

Pokud nezačnou tropická vedra a nebude vát vítr, který zem vysušuje, měly by houby na Šumavě vydatně růst i v dalších dnech, dodal.


reklama

 
Lada Pešková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist