https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nejvice-lesu-v-jihoceskem-kraji-je-na-ceskokrumlovsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvíce lesů v Jihočeském kraji je na Českokrumlovsku

30.3.2024 01:41 (ČTK)
Šumavský les
Šumavský les
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvíce lesů v Jihočeském kraji je na Českokrumlovsku, kde zabírají plochu 78 982 hektarů. Je to více než 20 procent lesů z celého kraje. Lesy na jihu Čech se rozkládají na ploše 381 294 hektarů, což je nejvíce v republice. ČTK to řekla Petra Dolejšová z Českého statistického úřadu.
 

"Plochu lesů v českokrumlovském okrese ovlivňuje fakt, že tam částečně zasahuje šumavský národní park. To samé platí v případě Prachaticka," uvedla. Na Prachaticku lesy zabírají plochu téměř 73 000 hektarů. Více než 76 000 hektarů lesů je na Jindřichohradecku, které hraničí s Vysočinou, a rozmezí těchto krajů je dlouhodobě hustě zalesněné.

Větší plochu stromů v Jihočeském kraji tvoří dlouhodobě jehličnany, které představují 80 procent stromů. Dominantní z nich je smrk, který se využívá ve stavebnictví, dřevoprůmyslu a nejčastěji jej zájemci také kupují jako palivové dřevo. Potvrzuje to i bilance předloňské těžby. Lesníci na jihu Čech v roce 2022 porazili tři miliony krychlových metrů dřeva, z čehož byl 2,26 milionu metru krychlových smrk. Aktuální data za loňský rok Český statistický úřad teprve zpracovává.

V poslední době v kraji mírně poklesla těžba napadených stromů. "Jedná se především o kůrovcové dřevo," řekla Dolejšová. V roce 2022 těžba napadených stromů na jihu Čech představovala 851 890 krychlových metrů. V roce 2019 a 2020 však vždy překonala hranici tří milionů krychlových metrů. Šlo o roky, kdy vrcholila kůrovcová kalamita. "Plocha, kterou tvoří lesy na jihu Čech, se ale dlouhodobě výrazně nemění a zůstává přibližně stejná," uvedla Dolejšová. Hospodáři v jihočeských lesích průběžně vysazují nové stromy, v poslední době jde ročně o plochu kolem 4000 hektarů.

Plocha lesů v Jihočeském kraji:

území plocha v ha
Jihočeský kraj 381.294
Českobudějovicko 53.174
Českokrumlovsko 78.982
Jindřichohradecko 76.149
Písecko 37.377
Prachaticko 72.894
Strakonicko 23.611
Táborsko 39.106

Zdroj: ČSÚ


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist