https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nektere-italske-plaze-v-lete-omezi-denni-pocty-navstevniku-kvuli-udrzitelnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé italské pláže v létě omezí denní počty návštěvníků kvůli udržitelnosti

4.6.2023 18:39 | ŘÍM (ČTK)
S rostoucími teplotami a přicházejícím létem se rychle blíží období, kdy se na italské pobřeží sjedou turisté z celého světa. Obrovská popularita dvou největších italských ostrovů Sicílie a Sardinie, které jsou známé svými nedotčenými plážemi a průzračně modrou vodou, si však vyžádala daň v podobě odpadků či krádeží písku. Letos v létě místní úřady podnikají další kroky k ochraně přírody a zavádějí přísné denní limity návštěvnosti, které zasáhnou i některé z nejlépe hodnocených pláží, napsal server CNN.
 

Malá vesnice Baunei v odlehlé oblasti východní Sardinie zavedla denní limity návštěvníků již v předchozích letech, letos v létě je však ještě zpřísní.

"Naši půdu většinou tvoří rozeklané vysoké útesy, kde žijí mufloni a jestřábi, a je zde jen tucet pláží, takže se tam všichni hrnou a přeplňují je," řekl starosta města Stefano Monni. Dodal, že Baunei si to už nemůže dovolit.

Omezení zasáhne čtyři pláže. Na plážích Cala dei Gabbiani a Cala Biriala nyní platí denní limit 300 návštěvníků, na Cala Goloritze je to 250 osob denně a na největší z pláží, Cala Mariolu, je denní limit 700 lidí. Turisté, kteří chtějí pláže vidět, si musí místo na všech těchto místech rezervovat prostřednictvím aplikace nazvané Cuore di Sardegna nejméně 72 hodin před návštěvou. Na Cala Goloritze, která je přístupná pouze pěšky nebo lodí, nyní platí i vstupné ve výši šest eur (141 Kč), lze zaplatit předem on-line nebo v hotovosti u vstupu do zátoky.

Baunei není jediným letoviskem na Sardinii, které se v letošním létě snaží udržet počet turistů na nízké úrovni. Stintino, rybářská vesnice na severním pobřeží, přijímá přísná opatření na ochranu svého nejúžasnějšího bohatství - narůžovělé korálové pláže La Pelosa s výhledem na ostrov Isola Piana, který je známý svou kamennou rozhlednou.

"Omezili jsme počet turistů na La Pelose na 1500 denně za poplatek 3,50 eura, rezervace a platby lze provádět na autorizovaných internetových stránkách," řekla starostka Rita Limbaniaová Vallebellaová.

Na ostrově Lampedusa, který leží mezi Sicílií a Tuniskem, byla rovněž zavedena turistická omezení. Pláž Isola dei Conigli s průzračně modrou vodou byla cestovateli opakovaně označena za jednu z nejlepších na světě, každoročně sem proto proudí obrovské davy lidí.

Pláž, kde karety kladou svá vejce, navštívilo před zavedením limitu a vstupného ve výši dvou eur každý den více než 1500 lidí, uvedl radní Totò Martella. "Nyní se tento počet snížil na polovinu, jen 350 lidí dopoledne a dalších 350 odpoledne. Rezervace se provádějí on-line prostřednictvím místních autorizovaných webových stránek," uvedl Martello.

Ti, kdo se zde opalují, musí dodržovat zvláštní "plážový kodex", který návštěvníky nabádá, aby zůstali na svém místě, pokud se zrovna nekoupou ve vodě. Lehátka a nafukovací matrace ve vodě jsou zakázány a hluk je třeba omezit na minimum.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist