Někteří lidé z Kaňku u Kutné Hory zvažují žalobu kvůli arzenu
Připomněl, že arzen je pozůstatkem středověké důlní činnosti a město v této lokalitě řeší zajištění hlušinových hald.
"Stěžují si, že mají obsah arzenu v moči, ve vlasech, v krvi, že nemohou pěstovat nic na zahrádce," uvedl Starý. Podle něj dával k situaci na Kaňku v minulosti vyjádření odbor regionálního rozvoje, majitelé domů ale tvrdí, že jim nikdo nic neřekl. Na výskyt arzenu podle radnice upozorňuje také 12 let stará analýza rizik.
Starosta si neumí příliš představit, proti komu by případná žaloba měla směřovat. Podotkl, že původce haldy ze středověku už nelze pohnat k odpovědnosti. Je otázkou, zda nese nějaký díl viny stát, kraj, bývalý okresní úřad nebo město. Teoreticky by podle něj mohl být žalován i předchozí majitel nemovitosti, pokud dal současným vlastníkům při prodeji špatné informace.
Plno starousedlíků je podle Starého rozzlobených na to, že město chce haldy zajišťovat, protože si prý na dosavadní stav zvykli. "Někdo to neřeší vůbec, ale jsou samozřejmě lidé, kteří ta rizika chápou jinak a mají obavy," podotkl starosta.
Město má území upravit na podnět hygieniků, kterým vysoký obsah arzenu vadí. Na zajištění jedné haldy už dostalo část peněz od ministerstva průmyslu. "Teď se dělá výběrové řízení, aby se do konce roku, respektive začátku příštího udělaly nějaké přípravné práce, dělá se na tom projektu, je zažádáno o druhou část peněz," uvedl starosta. Výsledkem má být betonová zeď podél silnice, za níž budou vrstvy až ke koruně haldy.
"Nahoře budou muset být vykácené stromy a hrana se bude muset strhnout, aby byla pozvolnější," dodal Starý.
Bývalá hornická osada Kaňk leží tři kilometry severně od Kutné Hory a je jednou z jejích místních částí. Vznikla v druhé polovině 13. století v souvislosti s objevem rozsáhlých nalezišť stříbra a mědi. Těžba také dala Kaňku jméno, neboť německý název Gang znamená mimo jiné důlní chodbu.
reklama