https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nevyhazujte-leky-do-popelnic-nabada-mesto-plzen
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nevyhazujte léky do popelnic, nabádá město Plzeň

10.11.2016 15:12 | PLZEŇ (ČTK)
Nepoužitá nebo prošlá léčiva se mají vracet do lékáren, dělá to ale jen minimum lidí.
Nepoužitá nebo prošlá léčiva se mají vracet do lékáren, dělá to ale jen minimum lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plzeň chce v nové osvětové kampani přesvědčit obyvatele, aby nevyhazovali nespotřebované léky a použité fentanylové náplasti, používané na tišení bolesti, do popelnic. Nepoužitá nebo prošlá léčiva se mají vracet do lékáren, dělá to ale jen minimum lidí. Vyhazují léky i použité náplasti do popelnic, kde je hledají narkomani a připravují si z nich drogy. Po aplikaci dávky z fentanylové náplasti, která obsahuje opioidní látky, už několik lidí zemřelo, řekli zástupci Plzně, fakultní nemocnice a organizace pracující s narkomany. Léky mohou být nebezpečné i dalším lidem.
 

Problémy s fentanylovými náplastmi trvají asi tři roky. Náplasti předepisují lékaři ve velmi přísném režimu evidence opiátů. Dostávají je pacienti s chronickou bolestí nebo s onkologickým onemocněním. Ročně se ale do lékáren fakultní nemocnice vrátí jen do stovky použitých náplastí, řekl náměstek ředitele nemocnice Milan Topinka. Ostatních nespotřebovaných či prošlých léků se podle něj ročně vrátí do nemocnice asi 400 kilogramů. Léky se likvidují ve spalovně. I když lékaři na vracení léčiv pacienty upozorňují, lidé je přesto často vyhodí do popelnic nebo spláchnou do odpadu. To může ublížit životnímu prostředí i dalším lidem. Léky mohou najít při hře děti nebo bezdomovci, kteří v popelnicích hledají jídlo.

"Narkomani jsou běžně zvyklí prohledávat popelnice kvůli lékům, patří to k jejich životnímu stylu," řekl Karel Nyerges z organizace Point 14, která se v Plzni 20 let věnuje drogově závislým. Nalezené léky narkomani třídí a některé využívají jako drogy. Fentanylové náplasti vyvařují a aplikují si dávku do žil. Právě v tom ale spočívá nebezpečí - fentanyl je opioidní analgetikum stokrát silnější než morfin. I v použité náplasti nějaký zbývá, nikdo ale nedokáže odhadnout, kolik ho v které náplasti je. Hrozí tak předávkování. Nyerges ví o čtyřech lidech, kteří v Plzni po aplikaci takové dávky zemřeli.

V Plzni je podle něj problém s používáním opiátových náplastí zřejmě vážnější než jinde. "Plzeň je pervitinové město a není tady dlouhodobě na trhu heroin, proto někteří drogově závislí používají náplasti," dodal.

Do kampaně se zapojil magistrát, jeho organizace Čistá Plzeň, nemocnice a Point 14. Magistrátní odbor bezpečnosti a prevence kriminality kontaktoval lékárny, zdravotní střediska a nemocnice, aby zdravotníci a farmaceuti ještě víc šířili osvětu o odevzdávání nepoužitých léků do lékáren nebo sběrných dvorů, řekla městská protidrogová koordinátorka Andrea Gregorová. Čistá Plzeň, která sváží ve městě odpad, umístí nálepky kampaně na 3000 kontejnerů a popelnic i na svozové vozy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist