New York Times: Domácí ovladače by mohly pomoci snížit spotřebu energie
Výsledky výzkumného projektu, který provedla Pacific Northwest National Laboratory amerického ministerstva energetiky, naznačují, že pokud by měly domácnosti možnost si pomocí digitálních přístrojů nastavit preferovanou teplotu a poplatky, snížila by se spotřeba z rozvodné sítě ve špičce až o 15 procent ročně. Během dvacetiletého období by se tak mohlo ušetřit 70 miliard dolarů za elektrárny a infrastrukturu a nebylo by potřeba postavit nové provozy ekvivalentní 30 velkým uhelným elektrárnám, tvrdí vědci.
Demonstrační projekt byl spíš testem spotřebitelského chování než novou technologií. Vědci chtěli zjistit, jestli možnost stále si monitorovat spotřebu povede lidi k šetření energie, podobně jako jiné studie prokázaly, že lidé chodí pěšky více, když mají krokoměry a počítají si, kolik ušli. V Seattlu bylo 112 domácností vybaveno digitálními termostaty a na ohřívače vody a sušičky prádla byly namontovány ovladače připojené k internetu.
Obyvatelé těchto domácností si pak na webových stránkách mohli nastavit ideální teplotu a počet stupňů, které jsou ochotní snést pod, nebo nad touto hodnotou. Zároveň zadali i pro ně přijatelnou odchylku ve výdajích za energii. Obyvatelé tak byli vlastně dotázáni, jaký kompromis jsou ochotni udělat mezi finančními úsporami a komfortem, napsal deník New York Times.
Výzkum zjistil, že se domácnosti brzy aktivně zapojily do managementu zásobování elektrickou energií i ovládání svých účtů. "Byl jsem překvapený, jak spotřebitelé reagovali," řekl podle New York Times Robert Pratt, vedoucí demonstračního projektu v Pacific Northwest National Laboratory. "Ukazuje se, že dáte-li lidem jednoduché ovladače a finanční pobídku, zapojí se," dodal. Domácnosti nemusely dělat tak moc, ale pokud by se něco podobného rozšířilo, uspořilo by se za nízké investiční náklady velké množství energie a vydělali by na tom spotřebitelé i životní prostředí, řekl Pratt.
Po určité době testování se vědci rozhodli spotřebitelům nepředkládat řady čísel a informace o cenách, ale grafické obrázky. Za vcelku jednoduchým spotřebitelským rozhraním ale bylo velmi sofistikované "tržiště" s energií. Domácnosti každých pět minut nakupovaly a prodávaly elektřinu, a tak se ceny stále mírně měnily podle aktuální spotřeby v rozvodné síti. Domácnosti během demonstračního projektu průměrně ušetřily 10 procent oproti svým běžným měsíčním výdajům za energii. Důchodce Jerry Brous, který má třípokojový dům, ušetřil dokonce asi 15 procent, což mu přineslo 135 dolarů za rok.
Pan Brous New York Times vysvětlil, že podle jeho počátečního nastavení se teplota v domě mohla oproti ideální představě zvýšit i snížit o deset stupňů. Když však přišla zima, rozhodli se s manželkou tuto odchylku snížit na pět stupňů, protože bylo v domě někdy moc chladno. Finanční úspory byly příjemné, ale jeho hlavní motivací pro zapojení do tohoto projektu bylo podílet se na výzkumu, který by mohl urychlit rozšíření energeticky úsporných opatření. Demonstrační projekt skončil loni v březnu. Krátce na to byly z domu pana Brouse odmontovány digitální termostaty a další přístroje. "Hodně je postrádám," řekl pan Brous, "byla to zábava."
Výzkumný projekt byl prováděn se zřetelem na politiku energeticky úsporných programů. Ty slibují snížit národní spotřebu energie a zmenšit škody na životním prostředí, pokud budou spotřebitelé hospodařit s energií inteligentněji. Ekonomové a energetičtí experti si však stále kladou otázku, jak "ušít" finanční pobídky, aby ve spotřebě energie skutečně vyvolaly změny, napsal deník New York Times.
Podle článku Steva Lohra v deníku New York Times ze dne 10. ledna 2008
reklama