Nově lze podpořit z programu Zelená úsporám i veřejné budovy
Celkově Česká republika získala díky obchodu s Japonskem 18 miliard korun. Vzájemnou spolupráci obě strany chválily. Na snímku ministryně životního prostředí Rut Bízková.
|
|
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz |
Dodatek podepsala na tiskové konferenci ministryně životního prostředí Rut Bízková a Yasuhiro Shimizu, zastupující japonskou stranu prostřednictvím Organizace pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO). Smlouva o prodeji byla podepsána již 30. března 2009. Současná změna však rozšíří možnosti čerpání dotací na další typ čerpadel a upraven byl i požadovaný roční reálný energetický zisk u solárních panelů. Prodlužuje se i možnost čerpání dotací z programu na samotné zpracování projektů.
Prodejní cenu jednotek AAU nechce ani jedna ze stran zveřejnit. Celkově však Česká republika získala díky obchodu s Japonskem 18 miliard korun. Vzájemnou spolupráci obě strany chválily. Yasuhiro Shimizu uvedl, že je velmi spokojen s tím, jak dobře zatím program Zelená úsporám v naší zemi funguje. O další možné koupi jednotek AAU však prý není oprávněn hovořit. „Nicméně 90 % množství jednotek, které Japonsko mohlo získat, jsme již odkoupili,“ doplnil Shimizu.
Podle vyjádření MŽP nebyl program Zelená úsporám rozšířen z důvodů obav, že by prostředky na zateplení v obytných domech nebyly do konce roku 2012 dočerpány. „K rozšíření došlo z důvodu obrovského zájmů žadatelů, kteří v rámci opatření 3.2. (Realizace úspor energie a využití odpadního tepla prioritní osy 3 v rámci OPŽP), již téměř vyčerpali alokované prostředky. Proto se uzavřeném dodatku ke smlouvě s NEDO připravuje nová Směrnice a její Přílohy o poskytování finančních prostředků pro budovy veřejného sektoru ze SFŽP ČR. Podpora tak v této oblasti mže kontinuálně pokračovat,“ uvedla tisková mluvčí MŽP Jarmila Krebsová.
Žadatelé prý ani nezaregistrují změnu podmínek pro poskytnutí podpory. Určená finanční částka pro podporu veřejných budov činí 4 miliardy korun, což je pětina celkových finančních prostředků programu Zelená úsporám. Díky jasně určené částce tedy nehrozí odčerpání příliš velkého množství peněz žadatelům z obytných budov. Definice veřejných budov zatím není podle Krebsové přesně určen. Obecně však platí, že pokud je budova ve vlastnictví státu, může v rámci Zelené úsporám žádat o dotaci.
V současné době MŽP eviduje 31 088 podaných žádostí ve výši podpory 8,5 miliardy korun, přičemž proplacená částka (tj. peníze na účtech žadatelů) činí téměř 500 milionů korun. Výnos z prodeje jednotek dosahuje smluvní výše 18 miliard korun a dle MŽP se předpokládá dosažení 20 miliard korun.
reklama