https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nss-otevrel-cestu-ke-stavbe-dalnice-d55-mezi-olomouci-a-kokory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NSS otevřel cestu ke stavbě dálnice D55 mezi Olomoucí a Kokory

18.10.2022 00:07 | OLOMOUC (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | andreas160578 / Pixabay
Nejvyšší správní soud (NSS) svým rozhodnutím otevřel cestu ke stavbě úseku dálnice D55 mezi Olomocí a Kokory. Zrušil totiž rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě z loňského listopadu, v němž soud zrušil stavební povolení. NSS vrátil krajskému soudu věc k dalšímu řízení, vyplývá z jeho rozhodnutí, které je vyvěšené na webu soudu. Výběrové řízení na dodavatele vypsalo Ředitelství silnic a dálnic již v létě, aniž však mělo pravomocné stavební povolení. Odhadovaná cena stavby je 2,41 miliardy korun.
 

U NSS uspělo ministerstvo dopravy s kasační stížností. U krajského soudu totiž původně uspěla zemědělská společnost AGRA Velký Týnec, která se obávala dopadu na chov zvířat. V místě stavby má kalovou jímku. NSS však při meritorním přezkoumání případu uvedl, že stavební povolení i projektová dokumentace ke stavbě dostatečně zohledňují povinnost stavebníka stavět tak, aby nebyla ohrožena kontinuita zemědělské výroby a musí postavit novou kalovou jímku dříve, než bude stará zbouraná.

Úsek plánované dálnice je dlouhý téměř osm kilometrů. U Olomouce se odpojí z dálnice D35 a bude pokračovat stejným směrem jako dosavadní silnice první třídy. Navazující úsek dálnice bude končit na západě Přerova, kde se napojí na poslední nedostavěný úsek dálnice D1. Dálnice D55 se za Přerovem stáčí k jihu a pokračuje směrem k Břeclavi. Částečně je již v provozu, několik úseků se staví a jižně od Bzence je zatím dálnice pouze v přípravě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist