O dotace na kotle bude možné v Olomouckém kraji žádat od 22. února
O dotace na výměnu starých kotlů by měl být v Olomouckém kraji podle Rozbořila značný zájem, protože do průzkumu týkajícího se těchto finančních příspěvků se zapojilo zhruba 600 obyvatel. "Náš region se opakovaně potýká s nepříznivou smogovou situací. Výměna starých kotlů za nové zdroje tepla, které musí podle pravidel splňovat přísné ekologické normy, tak určitě přispěje ke zlepšení ovzduší. Navíc modernější způsob vytápění sníží i energetickou náročnost rodinného domu," uvedl Rozbořil.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je do roku 2020 na tyto dotace v Česku připraveno devět miliard korun z fondů EU. Vyměněno za ně má být postupně až 100.000 starých kotlů. "Věřím, že o příspěvek na nové kotle bude velký zájem. Ukázaly to už výzvy z předchozích let, které financovalo ministerstvo životního prostředí spolu s kraji. V některých regionech lidé stáli na dotaci dlouhé fronty a alokace byla vyčerpána i během jednoho či dvou dnů," uvedl Brabec.
Dotaci na výměnu starých kotlů mohou získat obyvatelé celého Olomouckého kraje. Platit bude systém zpětného proplacení. Lidé výměnu kotle zaplatí ze svého a pokud splní stanovené podmínky, tak jim kraj dotaci zpětně vyplatí.
Zájemci mohou starý kotel na pevná paliva vyměnit za novější typy, ale také za plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla nebo mohou nainstalovat solárně-termické soustavy pro přitápění a přípravu teplé vody. Finanční příspěvky budou moci lidé použít i na menší energetická opatření, jako je zateplení střechy, severní části fasády, výměna oken, úprava nebo instalace nové otopné soustavy včetně akumulační nádoby.
Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj a další úsporná opatření mohou lidé získat až osmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150.000 korun, tedy až 120.000 korun. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je podpora ještě o pět procent vyšší - tedy až 85 procent. Maximální dotace v tomto případě činí 127.500 korun.
Z ankety Olomouckého kraje vyplývá, že zhruba 32 procent zájemců o dotace by vyměnilo svůj starý kotel na pevná paliva za kotel na uhlí, čtvrtina za kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, 18 procent za plynový kondenzační kotel, 17 procent za tepelné čerpadlo a deset procent za kotel na biomasu.
reklama