O dotacích na kotle rozhodnou v Pardubickém kraji zlomky vteřiny
"Systém to řadí na tisíciny vteřiny, takže i kdyby to bylo najednou, tak žádosti zařadí za sebe. Jediný rozhodující čas uvádí naše aplikace, proto nezáleží na nastavení počítačů lidí," uvedl Kubíček.
V kraji se již asi 500 zájemců zaregistrovalo do systému a předběžně vyplnilo žádost. Poté dostali e-mail s odkazem na webovou stránku, z níž kliknutím poslední říjnový den žádost odešlou. Přenos si vyžádá jen malý objem dat, přesto hejtmanství pro jistotu posílí na "Den D" systém externím serverem. Po ukončení příjmu žádostí bude zveřejněno konečné pořadí a seznam s vyznačenými časy jejich přijetí.
Kraj má na novou výzvu připraveno 100 milionů korun, v případě velkého zájmu může sumu zvýšit až o více než 70 milionů korun. V minulosti byly dotace rozebrány během jednoho až dvou dnů. Podle Kubíčka by zatím vyčleněná částka měla vystačit odhadem pro 1000 žadatelů.
V třetí výzvě se částky dotací ve srovnání s předchozími koly o něco sníží, hlavně u plynových kotlů, kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu a kotlů na dřevo s ručním přikládáním. Lidé budou moci získat 75 až 80 procent uznatelných nákladů, maximálně však 127.500 korun u tepelných čerpadel a kotlů na biomasu s automatickou dodávkou paliva. O nejvyšší mohou usilovat lidé například v České Třebové, Holicích, Lanškrouně, Litomyšli, Moravské Třebové, Linharticích, Pardubicích, Svitavách, Jablonném nad Orlicí a dalších čtyřech desítkách obcí, kde je špatná emisní situace.
Po podání elektronické žádosti musí uchazeč do deseti dnů doložit i vytištěnou žádost. Podrobné informace o podmínkách získání dotace a podání žádosti jsou zveřejněny na webu kraje.
reklama