https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obora-v-hukvaldech-se-od-1.kvetna-bude-na-noc-zamykat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obora v Hukvaldech se od 1. května bude na noc zamykat

15.4.2019 00:40 | HUKVALDY (ČTK)
"K uzamykání obory po setmění vede biskupství trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří do obory vstupují v nočních hodinách, ruší oborní zvěř a vystavují se nebezpečí těžkého úrazu ve chvílích, kdy v oboře probíhá odlov zvěře," uvedl Pavel Siuda.
"K uzamykání obory po setmění vede biskupství trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří do obory vstupují v nočních hodinách, ruší oborní zvěř a vystavují se nebezpečí těžkého úrazu ve chvílích, kdy v oboře probíhá odlov zvěře," uvedl Pavel Siuda.
Foto | Palickap / Wikimedia Commons
Obora v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, která patří k nejstarším v zemi, se od 1. května bude na noc zamykat. Důvodem je trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří v noci ruší zvěř v oboře. Novinkami letošní sezony budou i nové parkoviště nebo projížďky bryčkami. ČTK to sdělil mluvčí ostravsko-opavského biskupství, které oboru spravuje, Pavel Siuda.

 

Biskupství od května změní návštěvní dobu obory, která se bude měnit podle ročních období. Odemykat se ráno bude vždy v 07:30. Uzavírat se bude v období od listopadu do března v 17:00, v září a říjnu v 18:30, v dubnu a květnu v 19:30 a v červenci a srpnu ve 20:30. Uzamykání obory se ale přizpůsobí programu kulturních akcí, které se během roku v oboře a na hradě Hukvaldy konají.

"K uzamykání obory po setmění vede biskupství trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří do obory vstupují v nočních hodinách, ruší oborní zvěř a vystavují se nebezpečí těžkého úrazu ve chvílích, kdy v oboře probíhá odlov zvěře," uvedl Siuda.

Novinkou pro návštěvníky Hukvald, kde jsou zejména v době konání kulturních akcí problémy s parkováním, bude otevření nového odstavného parkoviště. Biskupství ho vybudovalo v místě bývalého hukvaldského dvora. "Během turistické sezony bude možné v oboře využít také služby kočího, který na šestimístné bryčce tažené koňmi sveze zájemce o projížďku," uvedl Siuda.

Obora má rozlohu zhruba 440 hektarů. Rozkládá se kolem zříceniny hradu Hukvaldy a v okolí. Rostou v ní převážně buky, ale i lípy, jírovce či duby. V oboře se chovají mufloni, daňci a divoká prasata. Symbolem obory je socha lišky Bystroušky, která tam byla instalována v červnu 1959 na památku premiéry opery hukvaldského rodáka Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Bronzový originál byl ale v květnu 2015 ukraden, nyní je v oboře kopie vytvořena pomocí moderních 3D technologií. Ostravsko-opavské biskupství oboru spravuje od roku 2014, přešla pod něj v rámci takzvaného majetkového narovnání mezi státem a církvemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist