https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obyvatele-hradce-kralove-loni-snizili-mnozstvi-odpadu-a-vice-tridili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Hradce Králové loni snížili množství odpadů a více třídili

10.3.2024 18:40 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Zvýšení třídění podle radnice pomohlo zavedení sběru biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z domácností na konci roku 2022.
Zvýšení třídění podle radnice pomohlo zavedení sběru biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z domácností na konci roku 2022.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé Hradce Králové loni snížili množství odpadů a více třídili. Objem odpadů z domácností loni klesl o 2,7 procenta na necelých 32 000 tun z předloňských 32 900 tun. Z nich k recyklaci a dalšímu využití lidé vytřídili 53 procent, zatímco v roce 2022 podíl vytříděných odpadů činil 49 procent. Odpad končící na skládkách meziročně klesl na 15 140 tun z 16 702 tun. Cílem města je podíl vytříděného odpadu dál zvyšovat tak, aby do deseti let činil přibližně 70 procent, uvedl ředitel odpadové společnosti Hradecké služby Martin Hušek.
 

Produkce odpadu, který skončil na skládce, loni v průměru činila 162 kilogramů na jednoho obyvatele Hradce Králové. Město tak za loňský rok plnilo limit 180 kilogramů na obyvatele a nebylo ohroženo platbou zvýšeného poplatku za ukládání odpadu na skládku.

Zvýšení třídění podle radnice pomohlo zavedení sběru biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z domácností na konci roku 2022. Loni lidé odevzdali téměř 300 tun kuchyňského odpadu, který skončil v bioplynové stanici. U rodinných a bytových domů také loni přibylo dalších asi 900 modrých a žlutých popelnic pro třídění papíru a plastů přímo u domů.

"Od loňského roku je také možné vhazovat do žlutých nádob na plasty a nápojové kartony i nápojové plechovky. Otevírací doba sběrných dvorů byla pro občany rozšířena zhruba o čtvrtinu," uvedla radnice. Skla lidé v Hradci Králové loni vytřídili téměř o 30 tun více, oděvů vytřídili navíc 15 tun. Část odpadu ze sběrných dvorů, zejména čalouněný nábytek, skončila jako alternativní palivo pro cementárny.

Radnice rozšířila i projekt re-use, tedy opětovného využití opotřebených věcí. Loni vznikl nový re-use point v centru města v Kotěrově ulici. Za zboží prodané loni prostřednictvím re-use bazaru získaly Technické služby 400 000 korun na výsadbu stromů a péči o zeleň.

Kvůli růstu nákladů na odpadové hospodářství radnice od letošního 1. ledna zvýšila poplatek za vyvážení popelnic a svoz odpadu o třetinu na 800 korun. Předchozí sazba 600 korun platila od ledna 2000.

Město na odpadový systém z rozpočtu loni doplácelo přibližně 35 milionů korun, tedy asi o deset milionů korun více než před pěti lety. Při zvýšeném poplatku město počítá s tím, že na svoz a likvidaci odpadů bude doplácet přibližně 20 milionů korun ročně. Celkové náklady systému měly za loňský rok činit téměř 100 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist