Ochrana zvířat je v sousedním Německu zakotvena i v ústavě
Nejedná se o žádný zásadní zásah do německé ústavy, ale pouze o relativně drobnou úpravu, kdy k prioritám státu přibyla vedle "ochrany přirozeného životního prostředí" také "ochrana zvířat". I přesto je to ale pro ochránce zvířat změna nezanedbatelná.
"Tento pátek je skutečně významný den pro ochranu zvířat. Je to velký krok správným směrem. Konečně se politikům podařilo prosadit vůli obyvatelstva," řekl prezident Německého spolku na ochranu zvířat Wolfgang Apel listu Die Welt. Podle ministryně zemědělství Renate Künastové ze strany Zelených tato změna nepřinese žádné okamžité změny v dané oblasti, ale jedná se spíše o změny dlouhodobější. "Nemyslím si, že by nějaké nové priority státu přes noc něco změnily, ale částečně to mění celkové vnímání legislativy", řekla ministryně televizní společnosti ZDF. K tomu, aby došlo ke skutečnému obratu v ochraně zvířat, by podle ní bylo nutné změnit například celou řadu věcí v zemědělství nebo nákupní zvyklosti spotřebitelů.
I přesto, že i nadále zůstává v centru pozornosti ochrana občanů, mohla by tato změna ovlivnit například pokusy na zvířatech, jejichž počet v loňském roce oproti roku 1999 vzrostl téměř o 4 procenta. Někteří němečtí poslanci se obávají, aby nedošlo k zastavení výzkumu v oblasti medicíny, a tedy i k negativním dopadům na člověka. Podle Renate Künastové však nejde o nějaké znemožnění vědcům provádět pokusy na zvířatech, ale pouze o to, aby pokusy byly prováděny výhradně ve skutečně odůvodněných případech. "Pro každého dobrého vědce je něco jiného obhajitelné v případě rakoviny, Alzheimerovy choroby nebo AIDS, než v případě bolestí hlavy."
Ve světovém kontextu patří Německo ke státům s nejlepší legislativou v této oblasti a ze zemí Evropské unie je vůbec prvním státem, který ochranu zvířat ústavně deklaroval.
reklama