https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ochranne-pasmo-kvuli-africkemu-moru-prasat-plati-na-liberecku-pro-sirsi-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranné pásmo kvůli africkému moru prasat platí na Liberecku pro širší území

23.3.2024 23:02 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní veterinární správa rozšířila na Liberecku obě ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat. Důvodem je první potvrzený případ u Chrastavy nedaleko Liberce. Testy nemoc potvrdily u divočáka uloveného před dvěma týdny poblíž osady Horní Vítkov, informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
 

"Nákaza tak byla prvně potvrzena i mimo takzvané uzavřené pásmo II na území takzvaného uzavřeného pásma I. Z tohoto důvodu muselo dojít k redefinování obou oblastí," uvedl Vorlíček. Změna uzavřených pásem včetně nových katastrů byla podle něj oficiálně zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie.

Uzavřené pásmo II, tedy oblast s výskytem afrického moru u divokých prasat, SVS rozšířila o 14 katastrálních území o celkové výměře téměř 10.000 hektarů. Z Frýdlantského výběžku tak nově sahá až k Chrastavě a zabírá zhruba 557 kilometrů čtverečních. Na tuto oblast navazuje takzvaná nárazníková oblast označovaná jako uzavřené pásmo I. Přibylo do něj 13 katastrálních území o rozloze víc než 4600 hektarů v okolí Liberce. Toto pásmo má po úpravě 1200 kilometrů čtverečních.

"V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do chovů prasat domácích. Opatření v uzavřeném pásmu II jsou přísnější," dodal mluvčí SVS.

Od počátku nákazy v prosinci 2022 eviduje veterinární správa 60 případů afrického moru u divokých prasat, z toho tři nakažené kusy ulovili myslivci v letošním roce. Do chovů se zatím nákaza nedostala. Až na jeden případ byly všechny pozitivní případy z Liberecka. Jediná výjimka je ulovený divočák na Českolipsku. Kvůli tomu je vytyčené ochranné pásmo také v této oblasti, sahá až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a k Bakovu nad Jizerou ve Středočeském kraji.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist