https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/odpadova-firma-dokoncila-likvidaci-skladek-po-tornadu-odpadu-bylo-210.000-tun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpadová firma dokončila likvidaci skládek po tornádu, odpadu bylo 210.000 tun

16.5.2022 00:52 (ČTK)
Foto | Vratislav Zpěvák
Pražská společnost AVE CZ, která se zabývá odpadovým hospodářstvím a sanacemi ekologických zátěží, dokončila likvidaci skládek, které vznikly při odstraňování následků loňského tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku. Na třech shromaždištích zpracovala 210 000 tun odpadu.
 

"Do pomoci postiženým obcím jsme se pustili hned, jak to bylo možné. Postupně jsme bezpečnostně zajistili celkem tři lokality, kde se shromažďovala suť a další stavební odpad, následně jsme odpad podrobili laboratornímu testování, přivezli jsme těžkou techniku včetně třídicích linek a ve smluveném termínu jsme práce dokončili," uvedl ředitel sanací společnosti AVE CZ Radek Halbich.

Odpad tvořil především směsný demoliční materiál, komunální odpad, dřevo a šrot. Firma musela odpad nejprve vytřídit, a to jak pomocí techniky, tak ručně. Nejprve vytřídila příměsi jako dřevo, kov a plasty, pak odpad putoval na mobilní třídicí linku. Část trosek posloužila k výrobě elektřiny.

Firma na svozu a likvidaci odpadu po tornádu pracovala na základě výběrového řízení. Zřídila tři svozová místa, v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Hodoníně. Z těch pak odpad odvezla v termínech stanovených pro jednotlivá stanoviště ve smlouvě, tedy do konce ledna, února a dubna.

Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni poslední červnový čtvrtek. Bouře přinesla nezvykle velké kroupy a tornádo mělo rychlost kolem 300 kilometrů v hodině. Zemřelo šest lidí. Zničených bylo kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo být strženo. Na konta veřejných sbírek pro lidi postižené tornádem lidé zaslali několik set milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist