Palas: Národní parky mohou tvořit honitby
Palas v rozhovoru rozhodně odmítl, že novela nahrává zájmům myslivecké lobby a že jde proti zájmům vlastníků lesů. "Zákon naopak vlastníkům vychází vstříc, vždyť honitby nemůže tvořit nikdo jiný než vlastníci. Poslanecká verze neudělala nic ve prospěch myslivců, ale naopak zjednodušila situaci vlastníkům a obcím," zdůraznil Palas.
Dosavadní praxe byla totiž podle původního znění mysliveckého zákona taková, že ke vzniku honebních společenstev byly třeba veškeré výpisy z katastru nemovitostí na každou parcelu zamýšlené honitby. "V některých případech šlo o několik tisíc parcel, každý takový výpis stojí 100 korun, takže tvorba honebního společenstva vycházela i na několik desítek tisíc korun," konstatoval Palas. Nyní je podle ministra třeba pouze soupis příslušných parcel a jejich mapa. Parlament také podle ministra vrátil právo obcím účastnit se na tvorbě honiteb i v případě, že nemají v honebnním společenstvu majoritu. Podle senátní verze totiž obce, jejichž podíl ve společenstvu byl nižší než 51 procent, nemohly být členy honebních společenstev, ale jejich pozemky byly k honitbě přičleněny. "Obce by tak nemohly uplatňovat vlastnická práva," uvedl Palas.
Důvodem vyjmutí obcí z honebních společenstev byla přitom obava některých poslanců a senátorů, že by obce musely stejně jako další členové společenstev ručit svým majetkem za škody, které honebnímu společenstvu vzniknou, a že by tedy mohly v případě problémů společenstev přijít o obecní majetek. "My jsme ale přijali princip, že každý odpovídá za svůj majetek, i vlastníci, i obce," řekl Palas. Myšlenku, že by obce díky problémům honebních společenstev, v nichž budou účastné, zkrachovaly, pokládá ministr za absurdní.
reklama