PETA: V laboratoři pracující pro firmu IAMS docházelo k týrání psů a koček
Spolupracovnice organizace PETA se nechala na přelomu let 2002 a 2003 na několik měsíců najmout jednou z laboratoří v USA. Během této doby podle ní v laboratořích kvůli špatnému zacházení zahynuly desítky psů. Mnozí další jsou z dlouholetého pobytu v malých betonových celách značně psychicky vyčerpáni. Mezi laboratorní praktiky patří násilné krmení rostlinným olejem hadičkami zasunutými do hrdel. Kvůli zkouškám kvality krmiva jsou psům uřezávány kusy stehenních svalů. Pracovníci laboratoře prý jí také potvrdili spláchnutí živé kočky do kanalizace. "IAMS se snaží vzbudit dojem, jak zvířata miluje, a přitom jsou díky jejím penězům držena v otřesných podmínkách," řekl EkoListu Andrew Buttler z PETA.
Podle ochránců zvířat o většině z toho představitelé IAMS věděli, až do odhalení spolupracovnicí PETA s tím ale nic nedělali. IAMS oponuje tím, že právě aktivistka PETA se nechala najmout na pozici, která měla za pohodu (welfare) zvířat odpovědnost. Aktivistka proti tomu tvrdí, že se o to snažila, a vyjít s pravdou ven se rozhodla až ve chvíli, kdy ztratila naději, že se zacházení se zvířaty nějak zlepší. IAMS s laboratoří rozvázala smlouvu v březnu letošního roku, nedlouho poté, co z laboratoře odešla i aktivistka PETA. "Z jiných míst nemáme sice záběry, podmínky tam ale nejspíš nebudou o mnoho lepší," řekl EkoListu Andrew Buttler z PETA. IAMS ovšem uvádí, že prohlídky proběhly ve všech dalších zařízeních a všechna pracují podle doporučení IAMS.
IAMS si v tiskové zprávě také stěžuje, že byla nespravedlivě osočena z využívání laboratoří na Vídeňské univerzitě, kde podle PETA docházelo k bití a kopání zvířat. Ve skutečnosti s nimi prý nikdy neuzavřela žádný kontrakt. Pouze u veterináře na univerzitě si mohli lidé, kteří souhlasili s tím, aby jejich psi nebo kočky zkusili IAMS krmení, vyzvedávat příslušné žrádlo. Andrew Buttler oponuje tím, že IAMS laboratoře finančně podporovala.
Společnost IAMS má vlastní pravidla pro šetrné zacházení se zvířaty. V červenci navíc ustavila nezávislou inspekční skupinu (v níž jsou i zástupci aktivistických organizací), která má tato pravidla zhodnotit a navrhnout případné zlepšení. Tak je podle IAMS zajištěno, že k žádným podobným případům už nedojde.
Andrew Buttler z PETA je k podobným snahám skeptický. "Do skupiny si můžou najmenovat odborníků kolik chtějí. Je to jen hra s veřejností. Pokud chtějí pro zvířata něco udělat, pak by měli přestat financovat jakékoliv laboratoře a zařízení," říká Buttler. Testovat krmivo je podle něj možné v domácím prostředí zvířat se souhlasem jejich majitelů.
Páteční protest se uskutečnil před sídlem české pobočky firmy Procter and Gamble (PG) v Praze v ulici Na Poříčí. Procter and Gamble od roku 1999 totiž IAMS vlastní. S organizací demonstrace pomáhalo české sdružení Svoboda zvířat. Čtyři aktivisté ve vězeňských mundúrech si vlezli do klecí, aby tak poukázali na osud zvířat v laboratořích.
PG je terčem protestů ochránců zvířat už dlouhé roky, protože své výrobky a jejich ingredience testuje nebo nechává testovat na zvířatech. "Podle odhadů nevládních organizací je každým rokem pro účely firmy Procter and Gamble usmrceno až 50 000 zvířat," řekl vloni EkoListu Jan Lorenc ze sdružení Svoboda zvířat.
PG sám sebe vidí jako firmu, která se zvířatům snaží pomáhat. "Společnost PG se zavázala, že úplně odstraní zkoušky na zvířatech týkající se jejích výrobků určených pro lidi a jejich přísad. Kdykoliv je to tedy možné, tak používáme metody, kde nejsou zkoušky na zvířatech potřebné," stojí v tiskovém prohlášení, které EkoListu poskytl Ivan Krejčí z PG. "Nehodláme se podílet na výzkumech, kdy při vývoji produktů pro zdraví a výživu domácích zvířátek musejí umírat psi nebo kočky. Chceme na psech a kočkách provádět pouze takové testy, které jsou veterinárním ekvivalentem studií týkajících se výživy nebo zdraví, které lze provádět na člověku," říká se také v prohlášení PG.
V dubnu loňského roku PG dokonce dostal cenu aktivistické organizace Humane Society of the United States za zlepšování životních podmínek zvířat, a to především za výzkum alternativ k testování na zvířatech. Naopak aktivisté PETA se nad snahami PG usmívají. "Za pět dní vrazí PG do reklamy víc peněz, než kolik jich utratil za hledání alternativ k testování na zvířatech za posledních 14 let," stojí na webových stránkách PETA.
Nejznámějšími výrobky firmy IAMS je žrádlo pro psy Eukanuba a pro kočky IAMS. Český dovozce krmení Eukanuba a IAMS Miloš Plaček v diskusním fóru na stránkách Eukanuba.cz tvrdí, že "denně testuje krmiva Eukanuba a Iams stovka nových majitelů štěněte a další stovky chovatelů na svých zvířatech, tím, že krmiva používají. Jiné testy firma Iams neprovádí."
|
reklama