PlanetArk: Baterie budoucnosti budou z papíru
Různé druhy baterií prý v budoucnu nahradí papírové
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Brianiac/Wikimedia Commons |
Vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii v pondělí oznámili, že se jim úspěšně podařilo přeměnit papír pokrytý inkoustem ze stříbrných a uhlíkových nanomateriálů na „papírovou baterii,“ která se ukazuje jako slibná technologie pro budoucí lehké a vysoce účinné úložiště energie.
Schopnost papíru vsáknout do sebe inkoust totiž také umožňuje udržet jednovrstvé uhlíkové nanotrubičky a tenoučkou vrstvu stříbrných nanovláken. Dřívější výzkumy ukázaly, že z křemíkových nanovláken je možné vyrobit baterii, která je desetkrát účinější než lithium-iontové baterie, které se dnes využívají například v noteboocích. Podle článku publikovaného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences má tato technologie velkou budoucnost díky možnostem zpracování papíru, nízké ceně a váze materiálu a schopnostem udržet velké množství energie.
Papírové baterie by se měly stát součástí elektromobilů nebo hybridních automobilů, díky papíru by se mohla také nejrůznější zařízení odlehčit a mít delší životnost na jedno nabití. Právě váha a kapacita jsou klíčové pro komerční využívání elektřiny jako zdroje pro pohon automobilů. „Společnost skutečně potřebuje levný a vysoce účinný zdroj energie, jako jsou velkokapacitní baterie,“ řekl agentuře Reuters spoluautor studie Yi Cui.
Podle něj budou navíc papírové baterie velkým přínosem pro přenosná zařízení a také pro elektroniku, která se dá zabudovat do oblečení. Papírové superbaterie prý budou použitelné ve všech spotřebičích a navíc díky nízké ceně prý budou baterie využitelné i jako úložiště energie pro zařízení připojená na běžnou síť.
Podle článku Jackie Frankové "Scientists Say Paper Battery Could Be In The Works" agentury Reutres zveřejněné na serveru PlanetArk 09. 12. 2009.
reklama