PlanetArk: Infekční choroby se šíří rychleji než kdy dřív
WHO ve své každoroční zprávě varuje, že s vysokou pravděpodobností se v nadcházejících letech objeví další velká hrozba s potenciálem zabít miliony lidí, podobně jako AIDS, SARS nebo horečka Ebola. "Infekční choroby se nyní geograficky šíří mnohem rychleji než kdykoli dříve," uvedla podle Reuters WHO. Podle zdravotnické organizace je nutné potenciální choroby sledovat, stejně jako v roce 2003 SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), který se rozšířil z Číny do 30 zemí a zabil 800 lidí.
"Bylo by extrémně naivní a samolibé myslet si, že dříve nebo později nepřijde další nákaza jako AIDS, další Ebola, další SARS," upozorňuje zpráva. Od sedmdesátých let minulého století se podle WHO nové choroby objevují v "nebývalém množství", každoročně je to jedna i více. V současné době existuje skoro 40 nemocí, které minulá generace ještě neznala.
Jen za posledních pět let potvrdili experti z WHO více než 1 100 epidemií různých nemocí, píše Reuters. Protože se každoročně letecky přepravují více než dvě miliardy lidí, lze podle OSN říci, že po propuknutí epidemie v jedné části světa je kterékoli jiné místo na světě ohroženo v řádu několika hodin.
Podle zprávy je nutné monitorovat potenciálně epidemické choroby, jako je cholera, žlutá zimnice a meningokokové nákazy, a snažit se jim předcházet. WHO varuje, že celosvětové snahy o regulaci infekčních chorob jsou vážně ohroženy kvůli rostoucí lékové rezistenci, což je následek nedostatečné lékařské péče a špatného užívání antibiotik. Problém nastává zejména u tuberkulózy, jejíž extrémně rezistentní kmen XDR-TB se objevil již na celém světě. "Léková rezistence je známá také u průjmových onemocnění, nemocí získaných v nemocnicích, malárie, meningitidy, onemocnění dýchacího traktu a sexuálně přenosných infekcí a objevuje se u HIV," uvádí podle agentury zpráva.
Ačkoli virus ptačí chřipky H5N1 nezmutoval do formy přenosné mezi lidmi, jak se mnoho vědců obávalo, následující pandemie chřipky bude pravděpodobně také pocházet od ptáků a mohla by postihnout asi 1,5 miliardy lidí. Otázka na vznik pandemie chřipky z tohoto, nebo jiného ptačího viru zní "kdy?", nikoli "zda", tvrdí WHO.
Aby se taková rizika zmenšila, musí všechny země sdílet důležitá zdravotnická data, jako jsou vzorky virů, a hlásit propuknutí chorob, jak je požadováno podle mezinárodních pravidel. Rychle oznámeny by měly být i nehody týkající se toxických materiálů, jaderné energie a další problémy spojené se životním prostředím, aby se minimalizovalo ohrožení veřejného zdraví, napsala agentura Reuters.
Podle článku Laury MacInnisové z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 23. 8. 2007
reklama