PlanetArk: Výrobci elektrických zařízení odmítají nová odpadová pravidla
Kontejner pro sběr malých elektrozařízení společnosti Asekol.
|
|
Foto: AMI Communications |
Nařízení Evropské unie o elektrickém a elektronickém odpadu (WEEE) chce co nejvíc zamezit tomu, aby doslouživší spotřebiče z domácností končily ve spalovnách nebo na skládkách odpadu. "Musíme zajistit, aby nedošlo k možnému úniku nebezpečných látek do životního prostředí a aby byly tyto materiály pečlivě tříděny a znovu využívány, když samotné spotřebiče již nikdo nepoužívá," prohlásil komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.
Nicméně současná legislativa je nákladná a obtížná a navíc vytváří labyrint kvůli nejrůznějším nařízením v národních legislativách, se kterými se musí výrobci vypořádat. Proto se Evropská komise rozhodla stávající systém změnit. Namísto současných čtyř kilogramů vysbíraného odpadu na jednoho obyvatele bude EU nově požadovat vytřídit 65 % výrobků prodaných na trhu.
S tím ale nesouhlasí výrobci elektroniky a dalších zařízení, kteří tvrdí, že bude velmi těžké dosáhnout požadované úrovně recyklace. Podle nich totiž velké množství spotřebičů, které se jejich majitelé rozhodnou přestat používat, nekončí jako odpad. Evropané naopak velmi často své staré televizory nebo počítače darují přátelům, rodině, škole či charitě.
"Jsme znepokojeni požadovaným podílem recyklace, jak to vypadá, zodpovědnost se přesouvá jen na výrobce," řekla agentuře Reuters Kirstie McIntyreová ze společnosti Hewlett-Packard. Obavy z toho, že všechny finanční náklady ponesou samotní výrobci, sdílí i Evropský výbor výrobců domácích zařízení (CECED). "Vše by mohlo skončit tím, že jednotlivé obce nám jednoduše předloží účet, který budeme muset zaplatit, aniž bychom tušili, zda je přiměřený či vůbec pravdivý," dodává Luigi Meli, ředitel CECED.
Podle článku Peta Harrisona z agentury Reuters zveřejněného na serveru PlanetArk dne 05. prosince 2008
reklama