Podle Arniky je PVC v nemocnicích nebezpečné a zbytečné
Polyvinylchlorid (PVC) je materiál, který se ve zdravotnictví používá na nejrůznější hadičky, transfuzní a infuzní vaky či v nejrůznějších součástech lékařských přístrojů. Ftaláty se do něj přidávají jako změkčovadla, aby finální hmota byla pružná nebo tvárná. "Ftaláty jsou ale pro lidský organismus toxické. Mohou způsobovat vývojové poruchy organizmu, narušit ledviny či játra, ohrozit tvorbu spermií," vysvětluje Lenka Mašková. Podle údajů mezinárodní organizace Health Care Without Harm (HCWH - Zdravotnictví bez ohrožení) jsou toxické účinky ftalátů na děti v kojeneckém věku až tisíckrát vyšší, než na dospělého člověka.
Podle Lenky Maškové přitom až na krevní vaky existují reálné alternativy pro všechny druhu medicínských pomůcek, které se dnes vyrábějí z PVC. "V nabídce většiny farmaceutických společností alternativy jsou," tvrdí Lenka Mašková. Podle Arniky je paradoxní, že jsou u nás zakázány hračky z PVC pro děti do 3 let a přitom je tento plast běžně používán v nemocnicích na oddělení, kde se pracuje s kojenci.
Arnika svoji kampaň přichystala jako členská organizace HCWH. "Našimi členy jsou kromě ekologických organizací především lékaři, zdravotní sestry, asociace nemocnic či odborové svazy," říká jeden ze tří světových koordinátorů HCWH Čestmír Hrdinka. Lékaři se začali ve spolupráci s Arnikou proti PVC angažovat už nyní. Z iniciativy lékařů z Turnova a pražské nemocnice Na Homolce vznikla "Iniciativa českých lékařů pro životní prostředí". Ta se připojila k požadavku Arniky radikálně omezit používání PVC a ftalátů v českých nemocnicích.
reklama