Policie, hasiči, záchranka a operátoři připraví Brdy pro turisty
"Do konce roku potřebujeme mít jasno, aby operátoři začali připravovat projekt stavby vysílače, tedy aby v Brdech fungovala mobilní síť," uvedl. Václav Kubík z Vodafone uvedl, že příprava a stavba základnové stanice potrvá v ideálních podmínkách rok.
Druhým stěžejním tématem je bezpečný průjezd územím, tedy značení turistickými značkami. Podle vedoucího CHKO Brdy Bohumila Fišera je nyní označeno 35 kilometrů nových tras pro pěší a v červenci to bude v okrajové části bývalého vojenského újezdu dvojnásobek. Zbývajících 100 až 130 kilometrů tras, hlavně v centrální oblasti, vybaví Klub českých turistů značkami hned poté, co bude vyčištěná od munice. Povolení od ministerstva životního prostředí na všechny linie už klub má.
Problémem jsou ale cyklostezky. Plzeňský i Středočeský kraj už vyhlásily výzvu na dodavatele projektu i značení pro cyklisty, kteří by měli mít k dispozici zhruba stejně dlouhé trasy jako pěší. Grüner i Fišer potvrdili, že se zatím nikdo nepřihlásil. "Oslovíme Regionální rozvojovou agenturu Plzeňského kraje, aby to zajistila s tím, že to pomůžeme financovat. Ona připraví projekt se všemi povoleními a vyzveme Středočechy, aby to také podpořili," uvedl Grüner. Agentura by připravila projekt pro celé území CHKO. Vzhledem k tomu, že půjde o složitý projekt a kraje už nemají zdroje, odhadují se práce zhruba na rok.
Kraj také pomůže se zajištěním sjízdnosti především páteřních komunikací pro krajskou záchranku, policii a hlavně hasiče. "Na tom budeme spolupracovat s VLS. Řeknou, co dokážou z jejich rozpočtu, a já jsem nabídl spolupráci s naší krajskou správou a údržbou silnic," řekl Grüner. Zatím to zabezpečují VLS jen na obslužných komunikacích. Obce silnice neudržují, protože silnice jsou v majetku VLS.
Protipovodňová opatření a nakládání se zdroji pitné vody koordinuje plzeňský krajský radní Václav Štekl (KSČM). "Existují už dvě studie. Jednu má Povodí Vltavy na vybudování suchých poldrů a druhou VLS na zkapacitnění Padrťských rybníků (v centru CHKO), které jsou ale evropsky významnou lokalitou a tam by to mohlo narazit," řekl Štekl. Poldr by musela obec Strašice zavést do svého územního plánu. Cílem kraje je zadržet co nejvíce vody v Brdech, aby se rychle nespláchla do Klabavy a neškodila od Strašic přes Hrádek až po Rokycany. Zhruba polovina okresu Rokycany má v Brdech vrty a jímá tam vodu na pití. "Je tam velké množství partnerů, kteří se musí shodnout na kompromisu," dodal Štekl.
reklama