https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/povodi-moravy-v-pondeli-zacne-stavet-protipovodnovou-ochranu-jihu-olomouce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy v pondělí začne stavět protipovodňovou ochranu jihu Olomouce

24.3.2024 00:45 | OLOMOUC (ČTK)
Povodí Moravy v pondělí začne v Olomouci stavět další etapu protipovodňových opatření v okolí řeky Moravy. Před velkou vodou bude stavba chránit jižní část města. Potrvá do konce roku 2025 a vyžádá si investici zhruba 170 milionů korun. Financování této etapy protipovodňových opatření zajistí Povodí Moravy pomocí evropské dotace z operačního programu zaměřeného na životní prostředí, část peněz poskytne olomoucká radnice, sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

"Tato etapa protipovodňových opatření řeší zajištění ochrany jižní zástavby města Olomouc, konkrétně městských částí Nový Svět a Nemilany. Řešení IV. A etapy se opírá zejména o principy, jako je revitalizace, obnova původní říční trasy, posílení rozlivu do nivy, vytvoření kapacitního koryta s meandrující kynetou nebo znovunapojení odstaveného ramene," uvedl Chmelař.

Připravovaná etapa zajistí protipovodňovou ochranu jižní zástavby Olomouce pro průtoky v řece Moravě až do 650 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá téměř čtyřsetleté povodni. Zvýší se tak protipovodňová ochrana přibližně 2300 obyvatel této části Olomouce. Projekt navazuje na nedávno dokončenou etapu, která zajišťuje ochranu centra města.

Investice počítá se zvýšením nynější hráze u čistírny odpadních vod, revitalizací pravého břehu řeky Moravy v délce 1171 metrů, napojením odstavného ramene řeky Moravy, opatřeními na odlehčovacích stokách a dešťové kanalizaci i s přeložkou kanalizace. Úpravy pravého břehu řeky Moravy pak zahrnují vybudování vedlejších koryt, která budou stále zaplavena, úpravu terénu i výsadbu nových dřevin. Stavba naváže na už dokončené protipovodňové úpravy od mostu na Velkomoravské ulici po železniční most na Nových sadech.

Kvůli těmto protipovodňovým opatřením museli na Nových Sadech před časem zrušit letitou zahrádkářskou kolonii Morava, která je na pozemcích mezi čistírnou odpadních vod a řekou Morava. Zahrádky tam začaly vznikat počátkem 80. let minulého století, území je v záplavové zóně.

Stavba protipovodňových opatření v Olomouci na řece Moravě je rozdělena do několika etap. Předloni stavbařo dodělali část nedaleko centra Olomouce, jejíž stavba začala na jaře 2018 a navázala na předchozí dvě dokončené části. Investice za 730 milionů korun zahrnovala stavbu dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavbu hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží. Město společně s Povodím Moravy připravuje poslední část protipovodňových opatření řeky Moravy, která mají v severní části města ochránit před velkou vodou Letnou, Lazce, část Hejčína, Černovír a okolí Klášterního Hradiska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist